Çalışma Bakanlığı Kamuoyunu Yanıltıp Gazını Aldı: Yasaklanan Dışarıda Çalışmak Değil, Güneş Altında Çalışmak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı dün aldığı 3 günlük yasak kararıyla tüm kamuoyunu yanıltmayı başarsa da, aslında tek yasaklanan “güneşin altında” çalışmak. Patronlar, öğlen sıcağında işin yapıldığı alanın üzerine gerilecek bir tente ile işçileri “yasağı çiğnemeden” çalıştırabilecek.

Konuyu kamuoyunun bilgisine getiren Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın dün yayınladığı kararla, saat 12.00’dan itibaren dışarda çalışmanın yasaklandığı sanılıyor. Oysa gerçek böyle değil ve kamuoyu yanıltılmaktadır. Yasaklanan güneşin altında çalışmaktır” ifadelerini kullandı.

“12.00-16.00 saatleri arasında dışarıda, açıkta (güneş altında) çalışma yapılmasını yasaklamıştır.” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Geçmiş yıllardaki deneyimlere dayanarak açıklama yapan Rahvancıoğlu’na göre; inşaatın gölge kısımlarında yapılan çalışmalar “güneşin altında çalışmama” yasağını delmiş sayılmadığından, suç unsuru teşkil etmiyor.

Rahvancıoğlu, hem kamuoyunu yanıltıp gazını alan, hem de patronları memnun eden bu yöntemin 2 yıl önce CTP’li Çalışma Bakanı Asım Akansoy döneminde uygulandığını, bugün de UBP tarafından kullanılmaya devam edildiğini belirtti.

Kavurucu sıcaklarda tente veya gölge alan altında emekçileri çalıştıran bir iş yerine, yasağı delmiş sayılmadığı için Çalışma Dairesi müfettişlerinin geçmişte de ceza yazamadığı öğrenildi.

Kısacası bakanlığın yasağı kamuoyuna lanse edilenin aksine “dışarıda çalıştırılmak” değil, “güneş altında çalıştırılmak”.. Pratikte hiçbir şeyi değiştirmeyecek söz konusu yasak, imaj parlatma operasyonunun ötesine geçmiyor.

Rahvancıoğlu’nun açıklaması şöyle;

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın dün yayınladığı kararla, saat 12.00’dan itibaren dışarda çalışmanın yasaklandığı sanılıyor. Oysa gerçek böyle değil ve kamuoyu yanıltılmaktadır. Yasaklanan güneşin altında çalışmaktır.

Örneğin bu resimdeki inşaatın gölge kısımlarında harç yoğurmak, tuğla taşımak, sıva yapmak serbesttir.

Alınan karar aynen şöyle: “dışarıda çalışan işçilerin sağlığının korunabilmesi amacıyla, 22/1992 Sayılı İş Yasası’nın 36’ncı Maddesi’nin verdiği yetkiye dayanarak, 12.00-16.00 saatleri arasında dışarıda, açıkta (güneş altında) çalışma yapılmasını yasaklamıştır.”

Burada da görüldüğü gibi güneşin altında olmayan, mesela gerilmiş bir tentenin altında yapılan işler devam edecek. Bahçıvansanız ağacın altında, çöpçüyseniz aracın içinde çalışmak zorunda olacaksınız…

Kamuoyu baskısı karşısında 2 yıl önce CTP’li çalışma bakanınca geliştirilen bu zihni sinir çözüm, şimdi UBP tarafından da uygulanıyor. Pratikte hiçbir şey değiştirmeyecek olan bu kandırmaca ile, kamuoyunun gazı alınacak, kafası karıştırılacak. CTP geçmişte defalarca UBP’yi taklit etmişti. Şimdi de UBP tarafından CTP taklit ediliyor ve emekçiler söz konusu olduğunda aslında ne kadar benzer partiler oldukları daha net görülüyor.

Kısacası açıkta çalışma dün nasılsa bugün de aynı şekilde devam edecek. Emekçiler açısından hiçbir şey değişmeyecek. Dünkü karar sadece imaj parlatma operasyonudur…

NOT: 2 yıl önce aynı kararı ayakta alkışlayan ve sonuna kadar destekleyen Yenidüzen’in, bu defa ne yapacağına izlemek lazım. Tıpkı 2 yıl önce uygulamayı yakından takip edip eleştiren Kıbrıs Postası’nın ne yapacağını izlemek gerektiği gibi… “Tarafsız habercilik” iddiası açısından gerçek bir sınav var önlerinde. Kolay gelsin…”

Rahvancıoğlu’nun 2 yıl önce söz konusu yasakla ilgili kaleme aldığı makale için TIKLAYIN!

51 Paylaşımlar