Çin’de 2. Koronavirüs Dalgası

Çin’de 640 bin kişinin yaşadığı Jia kasabasında bir kadında gizli taşıyıcılardan bulaştığı düşünülen Koronavirüs görülmesinin ardından bölge tekrardan karantina altına alındı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs salgınında ikini dalga Jia adlı kasabada başladı. Çin’in merkezinde bulunan 640 bin nüfuslu Jia kasabası Koronavirüs nedeni ile tekrardan karantina altına alındı.

25 Mart’ta Jia İlçe Hastanesi tarafından Covid-19 hastalarını tedavi eden tıbbi işçilere yapılan testte, hiçbir belirti göstermeyen üç doktorda enfeksiyonlar saptandı. Üç doktor 13 Mart’ta bir restoranda birlikte yemek yediler ve onlardan biri daha önce Wuhan’a gitti ve geri döndükten sonra iki hafta boyunca karantinada kaldı.

Doktordan Kaptı

Yetkililer, bir kadının başka bir rahatsızlık için gittiği doktordan Koronavirüs kaptığını açıkladı. Doktorun hiçbir belirti göstermediği de kaydedildi. Kadına bulaştıran doktorun birlikte yemek yiyen 2 doktordan biri olduğu belirtildi.

Gizli Taşıyıcılar Yayıyor

Yetkililer, gizli taşıyıcıların salgının yeniden yayılmasında rol aldığını belirtirken, birçok kişinin Koronavirüs taşıdığından haberinin olmadığını vurguladı.

Yetkililer, Jia kasabasında yaşayanların evde kalmalarını isteyen bildiriler dağıtırken, halkın evden ancak özel izin ile çıkabileceklerini vurguladı. Çinli yetkililer, alınan tedbirler kapsamında maske takmanın ve ateş ölçülmesinin zorunlu olduğunu aktarırken, araç trafiğine de sınırlama getirdi.

(Bloomberg)

537 Paylaşımlar