Çocuk İstismarı ve Kadın Cinayetlerine, Devletin Ayırdığı Bütçe 120 TL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı “Alo 183 Sosyal Hizmetler Dairesi Kadına Şiddet ve Çocuk İstismarı İhbar Hattı” için 4 yıldır gönüllü olarak çalışan memurun, en azından kendi cebinden ödediği ve artık başa çıkamadığı telefon giderlerinin karşılanması talebi “şaka gibi” bir karşılık buldu. Devletin vermesi gereken hayati bir hizmeti gönüllü olarak veren çalışanın talebine verilen “120TL’lik” karşılık, devletin Çocuk İstismarı ve Kadın Cinayetlerine ne derece önem verdiğini de gözler önüne serdi.

4 yıldır gönüllü olarak”Alo 183 Sosyal Hizmetler Dairesi Kadına Şiddet ve Çocuk İstismari İhbar Hattı” için çalışan Burcu Dolmacı, telefon giderlerini kendi cebinden karşılayamaz duruma geldi. Dolmacı durumu üslerine iletip, en azından telefon giderlerinin karşılanmasını isteyince, Maliye Bakanlığı’na bağlı Bütçe Dairesi’ne konu ile ilgili bir yazı gönderildi.

Bütçe Dairesi’nden Alman Usulü Yaklaşım: “Yarısını Biz Ödeyelim”

Konuyu değerlendiren Bütçe Dairesi ise, Dolmacı’ya %5’lik bir ödenek verilmesine karar verdi. Gönüllü çalıştığı ihbar hattı için, ihbar aldığı zaman ilgi kişilerin aranması, polisle irtibat, sığınma evi irtibat, yönlendirme ücretleri gibi aramalara her ay kendi cebinden 300 TL harcayan Dolmacı ise duruma isyan etti.

Devletin sağlaması gereken hayati bir ihtiyacı gönüllü olarak yerine getiren Dolmacı, Bütçe Dairesi’nin bu yaklaşımı karşısında “7/24 baktığım ihbar hattı karşılığında, KKTC de bir ilk olarak, ayda sadece %5.. 5 bin tl maaş alıp 3 binda haksız mesai alan şahısların torpili ne?” diye sordu.

Sosyal medya hesabından duruma isyan eden Dolmacı’nın paylaşımı şöyle;

İlgili Haberler;

Kadın Eğitimi Kolektifi: “Alo 183 İhbar Hattı Giderlerinin Kamu Emekçisi Kız Kardeşimize Fatura Edilmesi Kabul Edilemez!”

157 Paylaşımlar