Covid-19 Aşısının İnsanlar Üzerinde Denenmesi Bekleniyor

Daily Mail sitesinden paylaşılan haberde; bilim insanlarının ölümcül virüsü en az bir yıl nötralize edebileceğini iddia ettikleri Koronavirüs aşısı, insan üstünde denemeler için “önümüzdeki aylar içinde” onaylanabilir.

Aşı, şekerden yapılan parmak ucu boyutlu mikroskobik bant üzerindeki iğneler yoluyla cilde enjekte edilecek. Bilim insanları bu aşının ‘ağrısız’ olacağını söylüyor.

Vücutta, iki hafta içinde virüsü yok eden proteinleri ateşleyen yeni bir COVID-19 aşısı, insan denemelerinden sadece birkaç ay uzakta.

‘Yüksek derecede ölçeklenebilir’ aşı, uygun alandaki bir grup uzman tarafından değerlendirilen ilk antidotdur. Şu anda Koronavirus sebebiyle dünyanın çoğu kısıtlanma veya izolasyon altındadır.

Pittsburgh Üniversitesi’nden araştırmacılar, yeni tedavinin yıllık grip aşısına benzer şekilde ‘ağrısız bir aşı’ yoluyla gerçekleştirileceğini söylüyor.

ABD’den gelen ekip, aşıyı fareler üzerinde test etti ve ölümcül virüsü en az bir yıl boyunca etkisiz hale getirebileceğini tahmin ediyorlar.

Testin kamuya açık olması 12 ila 18 ay arasında olacaktır, ancak onaylandığında her gün on binlerce doz üretilebilir.

Pittsburgh Coronavirus Aşısı olan PittCoVacc’ı üretmek için endüstriyel tarzda bir üretim sürecine girildi ve bu sebepten aşı ‘son derece ölçeklenebilir’ bir haldedir.

Bu, bağımsız bilim adamları tarafından incelenen ilk COVID-19 aday aşısıdır. Bulgular Lancet’in EBioMedicine dergisinde yayınlanmıştır.

Araştırmacılar şimdi ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin onayına başvuruyorlar ve ilk insan deneyini muameleye koyma çalışmalarına aylar içinde başlamayı umuyorlar.

Pittsburgh Üniversitesi’nden kıdemli eğitim yazarı Profesör Louis Falo, insan testleri aşamasına gelme süresinin genellikle en az bir yıl veya daha uzun bir süre gerektiğini söyledi. “Bu özel durum şimdiye kadar gördüğümüz her şeyden farklı, bu nedenle klinik gelişim sürecinin ne kadar süreceğini bilmiyoruz.” sözlerini kullandı.

Falo; “Son zamanlarda normal süreçlerde yapılan değişiklikler, bunu daha hızlı ilerletebileceğimizi gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Pittsburgh ekibi hızlı hareket edebildi çünkü daha önceki koronavirüs salgınlarından kendilerine zemin hazırlamışlardı.

Üst düzey çalışma yazarı Profesör Andrea Gambotto, Pittsburgh’da da, virüsle savaşmanın yolları açısından nereye gideceklerini tam olarak bildiklerini söyledi. Gambotto; “2003’te SARS-CoV ve 2014’te MERS-CoV ile önceden deneyim kazandık” diyerek, “SARS-CoV-2 ile yakından ilişkili olan bu iki virüs bize, başak proteini adı verilen belirli bir proteinin, virüse karşı bağışıklığı tetiklemek için önemli olduğunu öğretiyor.” sözlerine konuşmasına ekledi.

37 Paylaşımlar