Covid-19’u Atlatan Kişilerde Testlerin Sonucu Yine Pozitif

Cyprus Mail haberine göre; Güney Koreli yetkililer Cuma günü, 91 hastanın Koronavirüsü atlattıkdan sonra yapılan testlerin pozitif olduğunu bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Cumartesi günü yaptığı açıklamada, taburcu edilmek için değerlendirilen hastaların ilk olarak testleri negatif çıktıktan sonra tekrar pozitif test eden bazı COVID-19 hastalarının raporlarını incelediğini söyledi.

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Direktörü Jeong Eun-kyeong, virüs yeniden enfekte olan hastalardan ziyade “yeniden aktif hale getirilmiş” olabildiğini söyledi.

Cenevre merkezli DSÖ, Seul’ün raporunu sordu, Reuters’e kısa bir açıklamada şunları söyledi: “PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) testi kullanarak COVID-19 için negatif test eden ve birkaç gün sonra tekrar pozitif test eden bireylerin bu raporlarının farkındayız.

Klinik uzmanlarımızla yakın temas içindeyiz ve bu vakalar hakkında daha fazla bilgi almak için çok çalışıyoruz. Şüpheli hastalar üzerinde test için örnekler toplandığında prosedürlerin doğru bir şekilde takip edildiğinden emin olmak önemlidir.” sözlerini kaydetti.

DSÖ’nün klinik yönetim kılavuzlarına göre, klinik olarak iyileşen bir hastada en az 24 saat arayla iki ardışık negatif sonuçtan sonra bir hasta hastaneden taburcu edilebilir.

Mevcut çalışmalara dayanarak, hafif COVID-19 hastalığı olan hastaların semptomların başlangıcı ile klinik iyileşmesi arasında yaklaşık iki haftalık bir süre olduğu belirtildi.

“Bazı hastaların klinik olarak iyileştikten sonra PCR pozitif olduklarının farkındayız, ancak canlı virüsün ne kadar sürdüğünü daha iyi anlamak için iyileşmiş hastalardan sistematik örnek toplamaya ihtiyacımız var” dedi.

Güney Koreli sağlık yetkilileri Cuma günü yaptığı açıklamada, trendin arkasında ne olduğu belirsizliğini koruyor ve epidemiyolojik araştırmalar hala devam ediyor şeklinde açıklamada bulundu.

DSÖ, “COVID-19 yeni bir hastalık olduğundan virüs bulaşma profili hakkında herhangi bir sonuç çıkarmak için daha fazla epidemiyolojik veriye ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.

Reuters rakamlarına göre, yeni Koronavirüs ile bağlantılı ölümlerin sayısı Cuma günü 100.000’e ulaşırken bulaş vakalarının toplam sayısı da 1.6 milyona ulaştı.

46 Paylaşımlar