Kıbrıs’ın Güneyinde 20.000 Kişilik Risk Grubu Çalışanına Test Yapılacak

Cyprus Mail haberine göre; özel ve kamu sektöründe çalışan 20.000 kişiye test yapılacak.

Sağlık bakanlığı Cuma günü, özel sektörde ve kamu sektöründe çalışan 20.000 kişinin test edilmesinin ve Ulusal Muhafızlar evden çalışmayanları ve çoğunlukla halka hizmet verenleri test etmek için derhal çağırmaya başlayacaklar.

Testler tüm bölgelerde özel laboratuvarlar tarafından yapılacaktır.

Teste katılabilecekler, Kıbrıs’ın güneyinde ikamet eden ve aşağıda belirtilen çalışanlar içindir:

  • Kamu ve daha geniş kamu sektörü ve kamuya hizmet eden yerel yönetim öncelikli olacak
  • Ulusal muhafızlar, polisler ve itfaiye çalışanları
  • Bankalar, postaneler, benzin istasyonları, süpermarketler ve kiosklar gibi halka hizmet veren veren özel sektör çalışanları

Seçilen laboratuvarlar, Gerçek Zamanlı PCR (moleküler test) metodolojisi kullanılarak yapılan testlerin gerekliliklerini karşılar ve hemen numune almaya başlayabilir.

Bu kriterleri karşılayan ve test etmek isteyen kişiler laboratuvarlardan biriyle randevu alabilirler. Test edilmeye gittiklerinde, işverenlerinin işlerinin doğası hakkında doğrulamaları için bir kanıt sunmaları gerekir.

Test süresi 20 gündür. Laboratuarlar, her bir numunenin pozitif sonuçlara öncelik vererek, alındığı zamandan itibaren 48 saat içinde her kişiye test sonuçlarını göndermekle yükümlüdür.

Laboratuvarların (alfabetik sırayla) ve örnekleme noktalarının ayrıntılı bir listesi verilmiştir. Laboratuvarların çoğunun isimleri İngilizce’dir. Bazılarında arabadan servis de vardır.

60 Paylaşımlar