Cübbe ve Kep Satın Almadığı için Diploma Vermediler

Anafartalar Lisesi, mezuniyet törenine 100 tl karşılığı yeni cübbe almak yerine geçen yıl ayni okuldan mezun olan ablasının cübbesiyle katılan Aysun Gökkaya’nın ismini cübbe ve kep almadığı gerekçesiyle anons etmedi.

Kıbrıs Gazetesi’nden Ceren Özbil’in haberine göre: 12. sınıfı birincilikle tamamlayan Aysun Gökkaya Anafartalar Lisesi’nin mezuniyet törenine ablasının geçtiğimiz yıl satın alınan cübbesi ile gitti. Cübbeler arasında fark olmamasına rağmen diploma verilirken Gökkaya’nın ismini anons edilmedi. Gazeteye açıklama yapan Gökkaya, okulu 100tl karşılığında cübbeyi almadığı için kendisine diploma vermemekle suçladı ve gerçek amacın eğitim vermek olması halinde bu durumun yaşanmayacağını söyledi. Meseleyle ilgili okul müdürüne danışan öğrenci, “haberim yok” ve “istediğin yere başvur” cevaplarını aldığını belirtti. Öte yandan meseleyle ilgili kendisine ulaşan şikayet olmadığını belirten kktc Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova konuyu araştıracağını söyledi.

Gökkaya’nın açıklaması şöyle: “Mezuniyet törenine gittim. Diploma alacak öğrencilerin adını okuyan öğretmen gözümün içine baka baka benim adımı okumadı. Sebep olarak ise cüppe ve kep satın almamam gösterildi. Ablamın cübbesi ile şu andaki cübbe arasında neredeyse fark yok. Bu kabul edilir bir uygulama değildir. Amaç eğitimse tavır bu olmamalıdır.”

(Kıbrıs)

40 Paylaşımlar