İzinsiz Çalıştırdığı İşçiler Cezaevine Gitti, Patron Para Cezasıyla Yırttı

Mağusa polisi, Necip Tözün’e ait iş yerine düzenlediği operasyonda ülkede izinsiz ikamet edip, izinsiz çalışan 6’sı Vietnamlı, 1’i Pakistanlı, 2’si Nijeryalı olan 9 kişi tespit etti. İzinsiz çalıştırılan işçiler cezaevine gönderilirken, izinsiz işçi çalıştıran patron para cezasıyla yırttı.

Aralarında kadınların da olduğu 9 işçi, dün mahkemeye çıkarıldı. Kadın zanlılar, yaşadıkları olay karşısında gözyaşlarını tutamadı.

Patron İşçileri Kandırdı

İşçiler, “işledikleri suçlardan ileride yargılanmak üzere”, her ne şart altında olursa olsun 15 günü geçmeyen süreliğine Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Yargılandıktan sonra ülkelerine gönderilecek olan işçiler, mahkemede söz verilmesi üzerine, “İş yeri sahibi, bizi çalışma ve ikamet izni çıkaracağına dair söz verdi, çıkarmadı” diyerek izahatta bulundu.

İşçiler Cezaevine Gönderildi, Patron Yırttı

Dünkü duruşmada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hasan Boşnak, meselenin tahkikat memuru olan Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Şükrü Hafız’ı yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Şükrü Hafız, zanlıların “izinsiz ikamet” ve “çalışma izinsiz çalışma” suçlarından methaldar olduğunu belirttikten sonra, önceki gün saat 11.30’da, Mağusa’daki Tözün Temizleme isimli işyerinde düzenledikleri operasyonu anlattı.

Konu iş yerine yaptıkları baskında işçilerin ülkede herhangi bir sosyal ve yasal bağı olmadığının tespiti üzerine “zanlıları” derdest emri gereği tutukladığını ifade eden Hafız, işçilerden 5’inin 2015’ten, 2’sinin 2016’dan beri, 2’sinin ise 2017’de olmak üzere konu işyerinde izinsiz çalıştığını kaydetti. Hafız, mahkemeden “zanlıları” davaları sonuçlanıncaya değin cezaevine göndermesini talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren yargıç, ülkede yasal bağı olmayan zanlıları, 15 günü geçmeyen süreyle, hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderdi.

Ekmek parası peşindeki işçiler mahkemelerde perişan olur ve cezaevine gönderilirken, “çalışma ve ikamet izni çıkaracağına” dair söz verip işçileri kandıran Necip Tözün ise de Çalışma Dairesi tarafından kesilen para cezasıyla yırttı.

(Kıbrıs Gazetesi)

0 Paylaşımlar