Daha fazla işçi ölümü için Saner’den ‘parlak’ fikir: Denetimi de Özel Sektör yapsın

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, iş kazalarının önüne geçilebilmesi için denetimlerin ve yasal değişikliklerin önemine dikkat çekerek, denetimler hususunda özel sektörden de destek alınabileceğini, iş sağlığının yanı sıra yapı denetim mevzuatında da yasal değişiklik olması gerektiğini vurguladı

Özel sektörden destek talep edecekmiş!!

Bakanlıktan verilen bilgiye göre, Ersan Saner bugün Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde yaşanan iş kazasının ardından iş sağlığı ve güvenliği konusunda bakanlığın hedeflerini BRT’ye anlattı.

Denetimlerde müfettiş sayısının az olduğunu ancak hiçbir mazeretin başarının yerini tutamayacağını kaydeden Saner, denetimler konusunda özel sektörden de destek alınabileceğini ifade etti.

Hükümetler özel sektörde yaşanan iş cinayetlerinin ve kazalarının önüne geçebilmenin tek yolunun, öz denetim mekanizması olarak çalışabilecek, sendikalaşmaktan  geçtiğini; sermaye yanlısı kaygılarla görmezden gelmeye ısrarla devam ediyor.

Kuzuyu kurda emanet edecekler!

İş ve işçi güvenliği denetimlerini yapacak olan müfettiş sayısının az olduğunu vurgulayan Saner, iş ve işçi güvenliğini; karını artırabilmek için iş ve işçi güvenliği maliyetlerinden kısan özel sektör patronlarına teslim etmeyi planlıyor. Kısacası kuzu kurda emanet edilmek isteniyor.

 

127 Paylaşımlar