Özgürgün Ekonomik Paketi İmzaladı: Özelleştirme Dalgası Geliyor

kktc ve TC arasında sona eren 2013- 2015 mali protokolünün ardından, altı aydır imzalanmayı bekleyen ve içerisinde dayatmaları ve özelleştirneleri barındıran 2016- 2018 mali protokolüne ilk imza, Başbakan Hüseyin Özgürgün tarafından atıldı

Havadis Gazetesi’nden Bertuğ Topal’ın haberine göre, Teati yöntemi ile imzalanacak protokole, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım da Ankara’da imza koyacak. İmzalanan üç yıllık mali protokol içerisinde ek olarak, özelleştirme dalgasını  da beraberinde getiren yapısal dönüşüm programı da bulunuyor.

Özelleştirme dalgası

Özelleştirmenin tartışıldığı dönemde, yeni protokol, telekomünikasyon dairesinin tamamen özelleştirmesini içeriyor. Ayrıca, turizm, yat ve yük limanlarının işletmesi de özel sektöre devredilecek. BRTK, DAÜ gibi kurumlar yeniden yapılandırılacak.

Elektrikle de ‘göbek bağı’

Yeni atılan imzalarla birlikte, önce hukuki düzenlemelerle kablo ile elektrik getirilmesinin önü açılacak, ardından da fiilen Türkiye’den deniz altından kablo elektrik getirilmesi için çalışma başlatılacak. Su anlaşmasından sonra  kablo ile getirilecek elektrikle de Kıbrıs’ın kuzeyinin bağımlılığının artırılması hedefleniyor. Gelecek olan özelleştirme dalgası sonrasında, özelleştirmelerin başlaması halinde sert bir tavır takınacaklarını vurgulayan toplumsal muhalefetin sokakları hareketlendirmesi bekleniyor.

 

54 Paylaşımlar