Denizler Halkındır! : Cratos’a Dava

ADL Özel

Cratos Otel, Çatalköy Belediyesi ve İçişleri Bakanlığına açılan dava görülmeye başlandı.

Nazen Şansal ve Yusuf Özgü Sertel’in denize ücretsiz girme hakları engellendiği icin açtıkları dava bugün Girne Kaza Mahkemesi’nde başladı.

İlk görüşmesi yapılan davanın görüşülmesine 24 Mayıs’ta devam edilecek. Geçtigimiz yaz Cratos Otel’in işletmesinde bulunan plaja anayasal haklarını kullanarak ücretsiz girmek isteyen Şansal ve Sertel, otel yetkilileri ve güvenlik görevlileri tarafından engellenmişti. Bunun üzerine anayasal haklarını kullanabilmek adına polisten anayasayı uygulamasını ve kendilerinin girişine yardımcı olmasını isteyen yurttaşlar, bu taleplerinin karşılığını bulamamıştı. Uzun yıllardır yapılan ‘Beleşe Deniz’ eylemlerinde, Cratos’ta yaşananlara kadar, plaja girebilmek için polisi arayan vatandaşlara, anayasayı uygulamakla yükümlü olan polis tarafından yardımcı olunuyordu.

Özyigit: “Plaja ulaşım ve/veya giriş, hiç bir şekilde ücrete tabi tutulamaz”

Davacıların avukatı Özgü Özkul Özyigit,”Davacıların plaja ulaşımları gayri yasal bir şekilde engellenmiş ve otel yöneticileri Anayasaya ve halen yürürlükte olan Plajları Kullanım ve Denetim Yasasına aykırı davranmışlardır. Plaja ulaşım ve/veya giriş hiçbir şekilde ücrete tabi tutulamaz, dolayısıyla haklı olduğumuz davamızda mutlu sona ulaşacağız” şeklinde konuştu.

sertel avukat

“Devlet Sermayenin soygununa dur demelidir”

Davacı Yusuf Özgü Sertel yaptığı açıklamada; sermaye kesiminin hükümetler yardımıyla halkın olanı gasp etmeye, kamusal alanları zaptetmeye, yani halkı soymaya devam ettiğini söyledi. Tüm halka ait olan doğal zenginlik ve kaynakların, ayrıcalıklı bazı küçük guruplar için kar getiren araçlar haline dönüştürüldüğünü ifade eden Sertel, “bugün Ayorgi’de yaşanan da bu soygunun parçasıdır, hepsi birbiri ile bağlantılı, aynı soygunun devamıdır” dedi.

Anayasa Madde 38 ne diyor?

Anayasanın 38. maddesi 4. fıkrasında “Yurttaşların yüz metrelik kıyı şeridi içerisine girmesi kimse tarafından engellenemez ve giriş ücrete bağlı tutulamaz” deniyor.

105 Paylaşımlar