Doğru Özelleleştirme Yoktur: Bedis Halkındır!

Girne emirnamesiyle halihazırda betona boğulmuş bir şehri daha da tüketmeyi amaçlayan, geçtiğimiz aylarda Glapsides Halk Plajı’na beton dökerek çevre katliamına imza atan zihniyet, bu kez de on yıllardır Mağusa ve bölge halkının dinlenme alanı olan Bedis piknik alanını halkın elinden almaya çalışıyor. Hükümetin iki şahısa kiraladığı ve giriş çıkışların paralı hale getirildiği piknik alanında bugün “Doğru özelleleştirme yoktur. Bedis halkındır halkın kalacak” sloganıyla eylem gerçekleştirildi.

Bağımsızlık Yolu: “Halka Ait Olan, Halkta Kalacak!”

Yeniboğaziçi Kadınlar Derneği’nin çağrısı ile gerçekleştirilen eylemde Bağımsızlık Yolu adına konuşan Fatih Bayraktar, Bedis’in özelleştirilmesinin yalnızca bölgenin değil tüm Kıbrıs’ın sorunu olduğunu dile getirdi. Bayraktar, halka ait olanın halktan alınarak şahıslara verildiğinde neler yaşandığını Girne bölgesinde net olarak gördüklerini belirtti. “Halka ait olanın halkta kalması gerekiyor” diyen Bağımsızlık Yolu üyesi, bundan sonra da halkın yanında mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

17015373_1784673091854341_1340162506_o

“Halkın Kullanımına Kapatıldı”

Yeniboğaziçi Kadınlar Derneği’nden Nazenin Taşçıoğlu Şahali’nin okuduğu basın bildirisinde, söz konusu piknik alanının bir bölümümün kiracı tarafından halkın serbest kullanımına kapatıldığı, ücretli uygulamalara geçildiği, birinci derecede SİT alanı olmasına rağmen üzerine betonarme inşaat yapıldığı, otopark için ağaçların kesildiği kaydedildi.

Piknik alanının bir kesiminin Kasım 2016’da Supi Yıldız ile Şenay Kadı’ya kiralandığını kaydedilen açıklamada, bölgede yapılanlarla söz konusu sözleşmenin ihlal edildiği belirtildi. Açıklamada, ilgili bakanlıktan söz konusu kiralama için ihale yapılıp yapılmadığı konusunda açıklama da talep edildi.

“Piknik alanının halkın serbestçe girişine kapatılması kabul edilemez”

Piknik alanının telle ikiye bölünmüş olması ve bir bölümünün halkın serbest kullanımına kapatılmasından dolayı köylünün geleneksel bahar şenliklerinin yapılmasının da engellendiği kaydedilen açıklamada, “Şu anda piknik alanı elimizden alınmıştır. Piknik alanının halkın serbestçe girişine kapatılması kabul edilemez” denildi.

Yeniboğaziçi sınırları içerisindeki, Kamp-Der idaresindeki kamp alanının bugün halkın serbestçe kullanımından çıkmış bir durumda olduğu kaydedilen açıklamada, “İkinci bir Kamp-Der vakası istemiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Birinci Derece Arkeolojik Alana Beton Döküldü, Eski Eserler Yine Göz Yumuyor

Bölgenin birinci derecede arkeolojik alan olması dolayısıyla Eski Eserler Dairesi’nin söz konusu bölümde yapılan betonarme işlerden dolayı göreve çağrıldığı açıklamada, Karpaz bölgesinde benzer bir olayda hukuk süreciyle gayrı yasallığın ortadan kaldırıldığı kaydedildi.

Eylem katılımcıların tel örgülerle kapatılan alana yürümesiyle sona erdi.

1488032324

295 Paylaşımlar