Dr. Gauthier’in Hayat Kurtarabilecek Ventilatör Buluşu

The Powerful Mind sayfasında yayımlanan habere göre; Kanadalı anestesizt Dr. Alain Gauthier’ın, ventilator sıkıntısını azaltmak için ilham verici bir çözüm ürettiği bilgisini paylaştı.

Kanada’da bir anestezist olan Dr. Alain Gauthier, tek başına bir ventilatörü, mevcut olan ventilatörlere ihtiyaç duyan hastaların akınıyla başa çıkmak amacıyla kapasitesini iki katına çıkarmak için ustalıkla ventilatörü yeniden hazırladı.

Dr. Gauthier’in çalıştığı tıbbi tesis, dünyadaki birçok tesis gibi, hem tıbbi malzeme hem de personel sıkıntısıyla boğuşuyor. Ventilatörlerde şu an kıtlık yaşanıyor ve hayatı bu makinelere bağlı olan hastalar için bu durum tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Özellikle kırsal veya yetersiz finanse edilen alanlarda, virüsün yayılım hızı, mevcut sarf malzemelerinin ve ventilatörlerin kapasitelerini aşabileceğine dair yaygın bir korku var.

Ayrıca, sağlık görevlilerinin tedaviyi ve makineleri kimin alıp alamayacağını seçmek zorunda kalabilecekleri bir zaman olacağı endişesi de mevcut. Dr.Gauthier, durumu iyileştirmek için yaratıcı bir yol aramak üzere YouTube’a başvurdu.

Bu ventilatör ikiye katlama tekniği, 2017 trajik kitlesel kurşunlamanın ardından Las Vegas’ta bir kez başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Dr.Gauthier, tek bir ventilatörü bir kerede birkaç hasta üzerinde çalışabilmesi için ustalıkla hazırladı. Şimdi, iki hasta ekstra tüp eklenerek ventilatöre aynı anda bağlanabilir.

Bunun çalışması için hastaların benzer akciğer kapasitelerine sahip olmaları gerekmektedir. Dr. Gauthier, bir ventilatöre birden fazla hortum bağlayarak, tek ventilatörü aynı anda birkaç hastada kullanabilir hale getirdi.

Gauthier’in çalışmaları, twitter’da konuşan Elon Musk’tan bile övgü aldı. Musk, ayrıca Gauthier’in icadının tedavinin kişiselleştirilmesi ve çapraz akış riskinden kaçınma açısından ventilatör teknolojisinde de ilerlemelere yol açabileceğini önerdi.

Gauthier bunu şöhret veya dikkat için yaratmadı. Tüm hastaları için yeterli ventilatör olmayacağı ve mevcutları kimin alacağı konusunda zor kararlar almaya başlaması konusunda hala çok endişeli. Gauthier ve bu salgın hastalıkla yorulmaksızın çalışan tüm tıp uzmanları minnettarlığımızı hak ediyor.

56 Paylaşımlar