“Kriz Bahanesiyle Asgari Ücret Alan Çalışanlara Eksik Ödeme Yapılamaz, Bu Durumla Karşılaşan İşçiler Bizi Arasın, Kesinlikle Deşifre Etmeyeceğiz”

Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanı Faiz Sucuoğlu; çalışan sektörlerde asgari ücret altında ödeme yapanlara taviz vermeyeceklerini açıkladı.

Büyük Marketlerden Soygunculuk

Özellikle salgın döneminde sokağa çıkma yasağından dolayı en fazla ekonomik faaliyetin gerçekleştiği yerler olan büyük marketlerin Bakanlar Kurulu’nun “marketler akşam 8’de kapayacak” kararından sonra çalışanlarına maaş kesintisi yaptığı yönündeki iddialar çoğalıyor.

Diyalog TV’de Reşat Akar’ın programına telefoniyen katılan Faiz Sucuoğlu, süpermarket, banka vb yerlerde kriz dönemince çalışmaya devam eden kişilerin ödemeleri hakkında bilgiledirmede bulundu.

Mevzuyla ilgili sosyal medyaya düşen bir paylaşım!!

“En Ağır Cezayı Vereceğiz”

Reşat Akar’ın “Alınan duyumlar, içinde bulunduğumuz kriz döneminde özellikle büyük ölçekli marketlerde çalışmaya devam eden asgari ücret ödenekli çalışanların maaşlarından kesinti olabileceği yönündeydi.” sözleri üzerine Sucuoğlu; “Reşat Bey, çok net söylüyorum. Böyle bir durum bugün bizim bilgimize geldi, bunu araştırıyoruz. Gerçekten böyle bir durum varsa, kim olursa olsun, yapabileceğimiz en ağır cezayı ortaya koyacağız.” sözlerini kaydetti.

“İşçiler Bize Ulaşsın”

Ayrıca bakan; “Ben, şu anda sizin vasıtanızla şöyle bir de duyuru ve uyarı yapmak istiyorum.” dedi ve şunları kaydetti:

Bu şekilde bir durumla karşı karşıya olan çalışan varsa, biz kendilerini deşifre etmeyeceğiz. Bize lütfen hangi yerde çalıştıklarını, ne ödenmek istendiğini bize bildirsinler. Biz gereken işlemi hemen başlatacağız.” idafelerini kullandı.

Bakan’ın konuşması videonun 36. ve 52. dakikaları arasında.
233 Paylaşımlar