Erülkü’nün Avukatından Basın Emekçisine Hakaret

İskele Belediyesi tarafından Boğaz Otel’e ait izinsiz yapıların yıkılması sonrasında mahkemeye sevkedilmiş otel sahibi Mehmet Erülkü’nün avukatı basın emekçisine çattı

Mahkemeyi takip etmekte olan BRT muhabiri Aydan Aslan, Mehmet Erülkü’ye davayla ilgili açıklama yapıp yapmayacağını sormasıyla birlikte, Erülkü’nün avukatı Menteş Aziz’in sözlü saldırısına uğradı.

Basın emekçisine hakaretvati cevaplar veren Aziz, muhabirin gösterdiği tepki üzerine kadın emekçiyi cinsiyetçi söylemlerle küçük düşürmeye çalıştı.

Basın-Sen’den Tepki

Yaşanan olayla ilgili açıklamada bulunan Basın-Sen, avukatlık mesleğini başkalarına hakaret etmek için kullanan Aziz’in davranışının kabul edilemez olduğunu söylerken, polisi ve Barolar Birliği’ni konuyla ilgili üzerlerlerine düşeni yapmaya çağırdı.

Basın-Sen’in açıklaması şöyle;

Bugün sabah saatlerinde İskele Belediyesi tarafından Boğaz Otel’e ait izinsiz yapıların yıkılması sonrasında otel sahibi Mehmet Erülkü mahkemeye sevkedilmiş ve basın çalışanları da görevleri gereği mahkemeyi takip etmek için duruşmaya gitmişlerdir. 

BRT muhabiri Aydan Aslan arkadaşımız ise duruşma öncesinde Mehmet Erülkü’ye dava ile ilgili açıklama yapıp yapmayacaklarını sormuştur.

Ne yazık ki Erülkü’nün Avukat’ı Menteş Aziz, bu soruya normal bir yanıt vermek yerine basın çalışanı kadın arkadaşamıza hakaretvari cevap vermeyi tercih etmiştir. Basın çalışanı arkadaşımızın tepkisi üzerine ise bu kez daha da ileri giderek herkesin önünde ilgili arkadaşımıza cinsiyetçi söylemlerle küçük düşürmeye çalışmıştır. Söz konusu basın çalışanı arkadaşımız olayı polise aktararak şikayetçi olmuştur. Polis kurumu bu konunun üstüne ciddiyetle gitmelidir.

Aynı şekilde gerek Lefkoşa Barosu gerekse Barolar Birliği de avukatlık mesleğinin saygınlığına zarar veren bu kişiye karşı üzerine düşeni yapması gerektiğine inanıyoruz.

Mesleğinin kendisine verdiği gücü başkalarına hakaret etmek için kullanmayı marifet sayarak görevi başında olan bir basın mensubuna bu şekilde davranma cürretinde bulunan bu zihniyeti bir kez daha Basın- Sen olarak kınıyoruz.

Basın-Sen
Yönetim Kurulu (a)
Canan ONURER

25 Paylaşımlar