Bir Merce(des)elli Ver-Yusuf Özgü Sertel

“Büyük lokma ye, büyük konuşma” demişler vakti zamanında. Yine de büyük konuşacağım ben. Sürekli homurdanmak ve şikayet etmek de neyin nesi ki? Zerre kadar becerisi yok  bizim halkın kendini teselli etmek anlamında. Oysa ne de kolaydır(!) küçücük noktalardan hareketle sıkıntılardan, dertlerden kurtulmak.

Temel gıda ürünlerine zam mı geldi? Devlete alınan mercedesleri düşün teselli ol!

Kamusal sağlık hizmetleri alamıyor musun? Kamu hastaneleri harap olmaya mı bırakılmış egemenlerce? Mercedesli yatırımı düşün teselli ol.

Kamu emekçileri egemenlerce Göç Yasasıyla birbirlerine karşı kırdırılmak, bölünmek istenirken etkilenen kesimden misin? Meslektaşınla aynı işi yapıp, onun aldığının yarısı kadar mı maaş alıyorsun? Kadının yıpranma payı mı kaldırılmış?

Yatırımı düşün yatırımı ve bir rahatla.

Halkın malı olan denize girmek istedin de ücret mi talep ettiler? “Vermem” deyince de tartaklamaya mı kalktılar? Ya da “damsız giremezsin” mi dediler? Mercedesleri düşün gıcır gıcır ve kendine bir teselli ver.

Kamu okulları kendi haline mi terkedilmiş? Okula kayıt yaparken yasal olmaayn şekilde ücret mi talep ediliyor? Zorunlu eğitim kapsamında ücretsiz olması gereken kitaplara tonla ödeme yapmak durumunda mısın? En iyisi mi sen yatırımı düşün.

Sendikasız çalıştırılıp en ağır emek sömürüsüne maruz bırakılan özel sektör emekçisi misin? Sermayedar kar yapsın diye yatırımların mı yapılmıyor? Sürekli angarya çalışmak zorunda mı bırakılıyorsun?  Azcık becerikli ol kara elmas mercedesleri düşün.

Yaşadığın coğrafyanın ve dünyanın sorunlarına kafa yorup sorunları çözmek için örgütlenmek isterken işten olacağın korkusuyla bundan geri durmak zorunda mısın? En meşru hak taleplerini dile getiren toplumsal hareketlerde bile “aman patron görmesin, işimden olurum” diyenlerden misin? Azıcık akıllı ol. Dört tekerlekli teneke yatırımı düşün, müsterih ol.

Ülkenin dağı taşı sermayeye peşkeş mi çekilmiş? Yeşil alan neredeyse hiç mi kalmamış? Hatta elektrik santralı filtresiz ve zehir mi saçıyor? Sen yine de yatırımı düşün, şöyle bir keyiflen.

Halkın savcısı sermayeyle ağız birliği mi yapmış? Polis güçleri haklının değil sermayenin mi yanında? Yasalar haklı olana göre değil de güçlü olana göre mi yorumlanıyor? O deri koltukları bir düşün ve rahatla.

Toplu taşımacılık neredeyse hiç mi yok?  Trafikte çok kısa mesafeleri trajikomik bir şekilde uzun bir sürede mi geçebiliyorsun? Trafik bir stres nedeni haline mi dönüştü? Mercedesi düşün sen mercedesi.

Akaryakıt fiyatları düşmesi gerekirken sürekli zam mı geliyor? Yolları hali köstebek yuvasından hallice mi? Beceriksiz mühendislik kazaları mı neden oluyor? Bir oh çekip yatırımı düşün sen.

Asgari Ücret belirlenirken alacağın o ücreti belirleyen komisyonda olmayan mısın sen?  Ev kiraları minimum 1000TL civarında iken, net maaş olarak 1600 civarı ücret alan mısın sen? Mercedesin yolda nasıl da yağ gibi aktığını düşün yine de sen.

En baba para babalarının zarar gösterip vergilerini ödemediği ülkede mi yaşıyorsun sen? Kumarhanelerin,  insan eti pazarlarının hızlıca yayıldığı ülkeden misin sen? Tek bir kadın sığınma evi mi yok ülkende?  Yatırıma bak yatırıma.

Sen sen ol!  Kamu kaynaklarıyla alınan Mercedesi düşün. Teselli ol sen!

Yusuf Özgü Sertel

Bağımszılık Yolu Üyesi