Geleceğimizi Sattılar: “Su” Tasarısı Oy Çokluğuyla Geçti

Hükümetler arası Su Temini ve Yönetimine İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı Meclis Genel Kurulu’nda oy çokluğuyla kabul edildi. Tasarıya yalnızca TDP’li vekiller ret oyu verdi

Tasarı TDP’lilerin 3 ret oyuna karşılık 35 kabul oyuyla onaylandı. Çoğunluğu CTP’li olan 12 vekil ise, ülkenin geleceğinin söz konusu olduğu oylamaya katılmaya cesaret edemedi. Tasarıya ret oyu veren TDP’li vekiller, oylarını ayağa kalkarak kullandı.

TDP’li Vekiller Karşı Çıktı, Baraka Kültür Şok Eylem Gerçekleştirdi

TDP milletvekilleri Zeki Çeler, Mehmet Çakıcı, Hüseyin Angolemli Genel Kurul’un başından itibaren bir çok kez söz alarak kürsüden yasa tasarısına muhalefet ettiler. Genel Kurul’da oylamaya geçildiği sırada, izleyici bölümünde bulunan Baraka Aktivistleri şok bir protesto gerçekleştirdiler. Baraka Aktivistleri “Bir Damla Onur” pankartı açarken, milletvekillerine “çocuklarınıza onurlu bir gelecek bırakın” çağrısında bulundular

CTP’nin Sözde Muhalif Kanadı Kayıplarda, Meclis’tekiler Tasarıya Destek Belirtti

Yasa tasarısının oylandığı genel kurula CTP’nin sözde muhalif vekilleri; Doğuş Derya(Mazeretsiz) ve Asım Akansoy(Mazeretsiz) katılmadı. Özdil Nami(Yurt Dışı) ve Sibel Siber(Görevli) ise oylamaya katılmayan diğer CTP’li vekillerdi. Genel Kurula katılmayan diğer milletvekilleri ise şöyle: Kemal Dürüst, Tahsin Ertuğruloğlu, Kutlu Evren, Dusun Oğuz(Yurt Dışı), Hüseyin Özgürgün, Önder Sennaroğlu, Abbas Sınay ve Ünal Üstel.

Öte yandan Meclis’te bulunan CTP’li milletvekillerinden yalnızca Ömer Kalyoncu ve Erkut Şahali genel kurul boyunca söz aldı. Genel Kurul’da kürsüye çıkan İki CTP’li milletvekilinin de suyun özelleştirilmesinden yana ortaya koydukları görüş hem meclis tutanaklarına, hem de tarihe not düştü. Genel Kurul’da olumlu oy veren milletvekilleriyle birlikte, su özelleştirilirken  partisinden farklı oy kullanmayı göze alamayıp mecliste bulunmayan milletvekillerinin de tarafı  belli oldu.