Girne İnisiyatifi Sokakta: “Gelin Hep Birlikte Karşı Çıkalım”

Girne İnisiyatifi yarın yapılacak olan “Danışma Toplantısı” öncesi bugün yine sokaktaydı

Hükümetin Girne 2. Bölge Emirnamesi’nde, sermayedarlar lehine yapmak istediği değişikliklere karşı 3 Ağustos tarihinden beri yürütülen mücadele devam ediyor.

Bugün saat 18:00’da yapılan eylem Girne’de Sulu Çember olarak da bilinen yerde gerçekleştirildi.

Ellerinde pankartlar ve dövizler tutan eylemcilere oradan geçen halk arabalarıyla klakson çalarak destek verdi.

Davulların çalındığı eylem 19:00 saatlerinde okunan basın açıklamasıyla son buldu.

İnisiyatifin basın açıklaması şöyle: “Değerli basın mensupları;
3 Ağustos’ta Planlama Makamı tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan ancak halkın direnişi sayesinde iptal edilen danış-MA toplantısından beridir Girne İnisiyatifi olarak sokaklardayız.

O günden beridir süreci hep birlikte takip ediyoruz ve bu noktada basın yayın kuruluşlarına büyük bir teşekkür borçluyuz.
Yaklaşık bir aydır her platformda kendimizi ifade etmeye çalıştık. İmza kampanyası düzenledik, yürüyüşler yaptık, televizyon ekranlarından seslendik… Ama ülkeyi yönetenlere kendimizi anlatmayı başaramadık.

Öyle ki; bir yandan hiçbir şey olmamış gibi, hiçbir şey konuşulmamış gibi 3 Ağustos’ta gerçekleştirilmeye çalışılan toplantı benzeri bir toplantıyı yarın gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Öte yandansa çeşitli gayri resmi kanallar vasıtasıyla Girne İnisiyatifi temsilcilerine haberler gönderip, “uzlaşı” çağrısı yapıyorlar.

Bu “uzlaşı” çağrısı Zeyko Bölgesi’nde yasa dışı bir şekilde inşa edilen otelin bir katlık kaçak bölümünün yıkılması, bizim de altı kata razı olmamız yönündedir.
Bu gayri resmi, gayri ciddi ve gayri ahlaki teklife karşı bugün buradan yanıt vermek istiyoruz.

Bizim Girne İnisiyatifi olarak dert ettiğimiz, sıkıntı duyduğumuz tek konu bu otel değildir. Bizim itirazımız plansızlığa, yasa tanımazlığa ve bu gayri ahlaki ilişkileredir. Bu bakımdan bizim açımızdan bu teklifin değerlendirilmesi bile söz konusu değildir.

Bu teklifi iletenlere de buna razı gelmemizi bekleyenlere de cevabımızı yarın düzenlenecek toplantıda vereceğiz.

Biz bir kez de sizin aracılığınızla hukuk dışılığa, gayri ciddiliğe, plansızlığa ve bu ahlaksızlıklara karşı duran tüm insanları yarın sabah saat 10:30’da Girne Amerikan Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek toplantıya davet ediyoruz.
Gelin orada hep birlikte bu çirkin gelişmelere karşı çıkalım.
Katıldığınız için teşekkür ederiz.

Girne İnisiyatifi (a)
Safay Hakoğlu”

48 Paylaşımlar