Glapsides’teki tahribat protesto edildi: “Bu ülkenin doğası sahipsiz değildir”

Biyologlar Derneği’nin organize ettiği, Bağımsızlık Yolu’nun da içerisinde olduğu çok sayıda örgütün destek verdiği eylemde, Mağusa Belediyesi’nin koruması altında bulunan Glapsides Sulak Alnı’nın olduğu bölgede “Glapsides Plaj Düzenleme Projesi” kapsamında yapılan tahribat protesto edildi.

Doğal ve kumsal alana dökülen beton ile yapılan tahribatın suç olduğunu niteleyen Biyologlar Derneği (Bio-Der), Çevre Koruma Dairesi’ne de “yaptığı yanlışı düzeltme ve verilen izini iptal etme”, Mağusa Belediyesi’ne ise “inat ve ısrardan vazgeçip projeyi durdurma” çağrısında bulundu.

Dernek, eyleme destek veren örgütlere de teşekkür ederek, mücadelenin devam edeceğini vurguladı.

Biyologlar Derneği, doğada yapılan tahribatların sadece Mağusa’da değil Girne, Karpaz, Gönyeli, Esentepe ve ülkenin daha birçok noktasında sürdüğünü de ifade ederek, yetkili makamların duyarsız ve doğaya karşı umursamaz tutum sergilediğini belirtti.

Dereyi beton doldurarak buradaki canlı yaşamı bitiren Gönyeli Belediyesi’ne karşı başlatılan hukuki sürecin Mağusa’daki projeye karşı da başlatılacağını ifade eden Bio-Der, yayına ve bizler sadece Glapsides’e değil, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkıyoruz” dedi.

Dernek açıklamasında, Glapsides Sulak Alanı’nın ağaçlar, bitkiler, kum zakkumu ve birçok kuş türü için önemli olduğuna işaret ederek, alanın tüm bu özelliklerinden ötürü Avrupa ülkelerinde koruma altındaki bölgeleri listeleyen NATURA 2000 ağı kapsamında “potansiyel koruma alanı” olarak listelendiğini, ayrıca 2008 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edildiğini ve Çevre Yasası uyarınca koruma altına alındığını kaydetti.

Mağusa Belediyesi’nden Müzikli Sabotaj Girişimi

Eylemin başladığı sıralarda belediyeye ait plajdaki büfeden yüksek sesli müzik yayınına başlandı. Polisin uyarısına rağmen ısrarla hoparlörler eylemin yapıldığı noktaya doğru çevirilerek yayına devam edildi.

Eylemciler basın açıklamasını okuduktan sonra belediye başkanının talimatıyla yapıldığına inandıkları bu olayı da protesto ederek Mağusa Belediye’sinin demokratik anlayışının bir kez daha herkes tarafından görüldüğünü ifade ettiler.

13989430_10153941213254538_791098320_n (1)

66 Paylaşımlar