Halkevleri: ‘BAĞIMSIZ KIBRIS MÜCADELESİ TÜRKİYE HALKLARININ MÜCADELESİNE GÜÇ KATMAKTADIR'

Türkiye’deki devrimci, sol sosyalist yapılardan 14 Ağustos Bağımsız Kıbrıs etkinliyle dayanışma mesajları gelmeye devam ediyor. Türkiye’de örgütlü ve halkın hakları mücadelesinin önde gelen örgütlerinden Halkevleri, bir dayanışma mesajı yayınladı.

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy imzalı bildiride sömürüye ve işgale karşı bağımsızlık mücadelesi veren Kıbrıs halkları selamlanırken şu ifadelere yer verildi: “Bugün yükselttiğiniz “Bağımsız Kıbrıs” şiarı, emperyalistlere, işbirlikçilerine, cihatçı çetelere karşı Türkiye ve Ortadoğu halklarının eşit, özgür, kardeşçe yaşayacakları bir ülke, bir dünya özleminin ve mücadelesinin bir parçasıdır.”

 

Ersoy, Bağımsız Kıbrıs mücadelesinin önemine vurgu yaparak, bu mücadelenin Türkiye ve Ortadoğu halklarının yükselttiği eşit, özgür, kardeşçe bir dünya özleminin ve mücadelesinin parçası olduğunu vurguladı.

Ersoy dayanışma mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bugün Bağımsız Kıbrıs mücadelesi, emperyalist işgalcilere, İsrail’e karşı mücadele eden Filistin halkının mücadelesine güç katmaktadır. Bugün Bağımsız Kıbrıs mücadelesi, emperyalistler ve işbirlikçi AKP iktidarı tarafından desteklenen, beslenip büyütülen, halkların başına bela edilen IŞİD cetelerine karşı direnen Suriye halkının, Rojova’da, Şengal’de IŞİD çetelerini durduran Kürt halkının mücadelesine güç katmaktadır. Bugün Bağımsız Kıbrıs mücadelesi yalnızca Kıbrıslıların değil Türkiye halklarının da kurtuluş mücadelesine güç katmaktadır.”

 

14 Ağustos’ta gerçekleştirilecek ‘Bağımsız Kıbrıs’ etkinliğini Baraka Kültür Merkezi ve TDP Gençlik düzenleyecek. Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin de destekçisi olduğu etkinlik Perşembe akşamı saat 20:00’da Göçmenköy Parkı’nda gerçekleşecek.

 

İşte Halkevleri’nden gelen mesajın tamamı:

 

Merhaba dostlar,

Kıbrıs’ta Barış, Filistin’de Hemen, Suriye’de Şimdi, Barış Hemen Şimdi! Şiarıyla Bağımsız Kıbrıs için yola çıkanlar Merhaba!

Emperyalistlerin, bölgesel ve yerli işbirlikçilerinin 40 yıldır “Ada”da sürdürdüğü asimilasyona, sömürüye ve işgale karşı bağımsızlık mücadelesi veren Kıbrıs Halkını, emperyalizme, faşizme, gericiliğe, neoliberalizme karşı halkın hakları için mücadele eden örgütüm Halkevleri adına saygıyla selamlıyorum!

Bugün yanıbaşımızda; Ortadoğu’da emperyalistlerin, işbirlikçilerinin ve onların beslediği Cihatçı çetelerin Gazze’da, Rojava’da, Şengal’de halklara karşı yürüttüğü savaş ve katliamlar yaşanıyor. Emperyalizm ve işbirlikçileri Ortadoğu’da ve Türkiye’de mezhepçiliği kışkırtarak, kanlı çatışmalar yaratarak egemenliklerini sürdürmeye çalışıyorlar. Suriye’de ve Irak’ta katliamcı vahşi yüzü açıkça görülen örgütlendirilmiş Sünni gericilik, bugün sadece Ortadoğu halkları için değil, tüm bölge halkları için bir tehdittir.

Ortadoğu halklarının emperyalist çıkarlar uğruna itildikleri savaş, zulüm ve bağımlılık koşullarını en iyi bilen halklardan biri de Kıbrıslılardır.

Bugün yükselttiğiniz “Bağımsız Kıbrıs” şiarı, emperyalistlere, işbirlikçilerine, cihatçı çetelere karşı Türkiye ve Ortadoğu halklarının eşit, özgür, kardeşçe yaşayacakları bir ülke, bir dünya özleminin ve mücadelesinin bir parçasıdır.

Bugün Bağımsız Kıbrıs mücadelesi, emperyalist işgalcilere, İsrail’e karşı mücadele eden Filistin halkının mücadelesine güç katmaktadır. Bugün Bağımsız Kıbrıs mücadelesi, emperyalistler ve işbirlikçi AKP iktidarı tarafından desteklenen, beslenip büyütülen, halkların başına bela edilen IŞİD cetelerine karşı direnen Suriye halkının, Rojova’da, Şengal’de IŞİD çetelerini durduran Kürt halkının mücadelesine güç katmaktadır. Bugün Bağımsız Kıbrıs mücadelesi yalnızca Kıbrıslıların değil Türkiye halklarının da kurtuluş mücadelesine güç katmaktadır.

Diren Kıbrıs! Diren Gazze! Diren Rojava! Diren Şengal! Emperyalistler yenilecek, direnen halklar kazanacak!

Oya Ersoy

Halkevleri Genel Başkanı

 

 

49 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply