Halkların Ortak Düşmanı İş Başında: CYTA Özelleştiriliyor

Halka ait olan kurumları hedef alan, yani halktan alıp sermayeye veren Neo-liberal akıl, Kıbrıs’ın kuzeyinde olduğu gibi güneyinde de özelleştirmelere devam ediyor.

Güneyde yayın yapan gazeteler, Anastasiadis’in, Telekomünikasyon İdaresi (CYTA)’nın özelleştirilmesi konusunda kesin konuştuğu, ve CYTA’nın özelleşeceğini açıkça ifade ettiğine yer verdi.

Politis ve bazı diğer gazetelerin haberine göre, Anastasiadis ve Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, CYTA çalışanlarını temsil eden sendika temsilcileri ile biraraya geldi. Anastasiadis’in toplantıda CYTA’nın özelleştirilmesine ilişkin yasa tasarısının meclisten geri çekilmesinin söz konusu olmadığını dile getirdiğine belirtildi.

Habere göre Anastasiadis, toplantı sırasında sendika temsilcilerine “nehrin geri dönüşünün olmadığını” belirtti.

Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos ise konu hakkında yaptığı açıklamada, sendikaların görüşme sırasında, Bakanlar Kurulu’ndan geçtiğimiz gün geçen yasa tasarısına ilişkin taleplerini ortaya koyduklarını dile getirdi.

Papadopulos, sendikaların söz konusu yasa tasarısına ilişkin, çalışanların garanti altına alınmasına yönelik belirsizliklerin altını çizdiği, bu belirsizliklerin açıklığa kavuşması için Maliye Bakanlığı ile istişarelere başlanması konusunda Anastasiadis ile mutabakata vardıklarını ifade etti.

12 Paylaşımlar