Hamburg’da G20 Protestosu

Bu yıl 7-8 Temmuz tarihlerinde Hamburg’da yapılacak olan “İstikrarı Güvenceye Almak, Sürdürebilirliği Artırmak ve Sorumluluk Üstlenmek” başlıklı G20 Zirvesi protesto ediliyor.

İlk olarak 2 Temmuz’da başlayan protestolarda bir araya gelen pek çok insan otokratik rejimlere karşı mücadele ve demokrasinin yükseltilmesi çağrısında bulundu. Bugün ise “1000 şekil” isimli grup üyesi yüzlerce insan vücutları kile boyanmış halde yürüyerek G20’yi protesto etti. 8 Temmuz’da “Sınırlar ötesi dayanışma” sloganı ile gerçekleştirilecek olan protesto içinse pek çok insan Hamburg’a geldi. Protestocular ülkelerin başta iklim, silah ticareti ve ekonomi olmak üzere politikalarını hedef alıyor.

Geleneksel olarak her yıl yapılan zirveler, küresel ekonomik büyüme, finansal sistemin istikrarı ve dünya ticareti gibi kapitalist sistemin en temel konularını ele alıyor. Bu yıl gerçekleşecek olan zirvede ise ülkeler krize girmiş kapitalizmi “istikrara” kavuşturmak için dünya ekonomisi, dünya ticareti ve uluslararası mali yapıda işbirliği konularını görüşecek. Ayni zamanda ülkeler gündemlerine; iklim, enerji, kadının konumunu güçlendirmek, sağlık ve 2030 hedefleri gibi konuları “sürdürülebilir” ekonomi için alacaklar.

Zirvenin konuları arasında hedeflenen ekonomiye ulaşırken güvencesiz çalıştırılan, paylarına sadece “asgari ücret” ve iş kazaları düşen milyonlarca emekçi olmayacak. Sadece hammadde-“ucuz işgücü” kaynağı ve pazar olarak görülen “gelişmemiş ülkeler” olarak anılan ülkelerde yaşanan terör, yolsuzluk gibi sorunlar ise “Sorumluluk Üstlenmek” başlığı altında zirvede ele alınacak, öte yandan terörün kaynaklarından biri olan ve ülkeler arasında milyar dolarla gerçekleşen silah ticareti ise devam ediyor.

5 Paylaşımlar