Hükümet, Hür Eşeklerden Evcilleştirip Yok Ederek ‘Kurtulacak’

Karpaz’ın özgür yaban eşekleri, “evcileştirilerek” bölgedeki ihtiyaç sahiplerine verilecek.

Turizm ve Çevre Bakanlığı, Karpaz’daki özgür eşekleri özel bir bölgede topluyor. Bölge halkının eşeklerden yana yaşadığı sıkıntılar ve bu sıkıntıların devamında eşeklerin yaşadığı kötü muamele göz önünde bulundurulduğunda, eşeklerin insanlardan daha izole olan özel bir bölgede yaşaması  makul bir çözüm olarak görülüyor.

Ancak Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın projesi bununla sınırla kalmıyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada, eşeklerin evcilleştirilerek çiftçilere verileceği belirtiliyor.

Yaban hayvanı olan Karpaz eşeklerinin evcilleştirilmesi, bu türün yokedilmesi anlamına geliyor.

Eşeklerin evcilleştirilmesine hangi gerekçe ile ihtiyaç duyulduğuna dair herhangi bir açıklama yapılmaması,  hükümetin “bölge halkının sorunlarını çözeceğiz” iddiasıyla, bölgede yaşayan canlılardan kurtulma derdine giriştiği düşünülüyor.

Hal böyle olunca Bakanlığın projesi, Karpaz Milli Parkı bölgesini imara açmak isteyen hükümetin, yaşanacak doğa tahribatı öncesinde Kıbrıs’ın sembolü haline gelen hür Karpaz eşeklerinden kurtulma çabası olarak yorumlanıyor.

Hatırlanacağı üzere Karpaz Milli Parkı UBP-DP Hükümeti tarafından yalnızca birkaç ay önce “derecelendirilerek” imara açılmak istenmişti.

Sermaye gözünü yıllar önce Karpaz’a dikmiş, 2007 yılında CTP hükümetinin Karpaz’a elektrik direklerini dikmesiyle talan süreci başlatılmıştı.

0 Paylaşımlar