Şili’de Kadınlar Kürtaj Yasağına Karşı Mücadeleyi Kazandı

Şili’de kürtaj yasağına karşı mücadele eden kadınlar Anayasa Mahkemesinin verdiği karar ile bir kazanım daha elde etti. Karara göre belli durumlarda kürtaja izin veren yasal değişiklik anayasaya uygun.

Anayasa Mahkemesinin aldığı karar sonucu tecavüz sonucu gebelik, annenin hayatını tehlikede olması ya da fetüsün engelli olması halinde kürtaj yapılabilecek. Şili’de kadınların kürtaj yasağına karşı elde etmiş oldukları bu kazanım uzun yıllardır süren bir mücadelenin sonucu. Devlet Başkanı Bachelet, kürtaj yasağını kaldırmaya yönelik söz vermişti ve 2015 yılında kürtajın kısmen serbest bırakılmasını içeren yasa tasarısını parlementoya sunmuştu. Söz konusu yasa tasarısı muhafazakar partiler ve Katolik kiliselerinin muhalefeti ile karşılaşmıştı.
19 temmuzda belirli koşullarda kürtaj hakkı tanıyan yasa tasarısı Kongre’nin üst kanadında kabul edilirken, alt kanatta bir oy ile reddedilmiş ve sonraki oylama ile yasa değişikliği kabul edilmişti. Fakat muhafazakar partiler söz konusu değişikliği Anayasa Mahkemesine taşımışlardı. Anayasa Mahkemesi ise dün açıkladığı karar ile yasa tasarısının anayasaya uygun olduğunu belirtti. Karar sonrası Şili’de kadınlar sokakta kutlama yaptı.

İlgili haber; http://www.ankaradegillefkosa.org/latin-amerikada-kadinlar-kurtaj-yasagina-karsi-isyanda/

36 Paylaşımlar