İFF’de Dün Akşam, Omorfo’da Genç Karl Marx, Lefkoşa’da Next Stop Utopia Gösterildi

10. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali dün akşam aynı anda iki farklı bölgede gösterimlerini gerçekleştirdi.

Omorfo’da Genç Karl Marx filmi gösterilirken, Lefkoşa’da Next Stop Utopia izlendi.

Omorfo’daki Gösterime Yoğun İlgi

Omorfo’da Güzelyurt Kalkındırma Derneği (GÜKAD) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Genç Karl Marx filmi gösterimi yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali Organizasyon Komitesi adına kısa bir konuşma yapan Kamil İpçiler, 3. kez GÜKAD ev sahipliğinde festivalin Omorfo’ya ulaştığını belirterek, emek koyan herkese teşekkür etti. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri’nin bu yıl 10 yaşında olduğunu ifade eden İpçiler, dünyanın bir çok ülkesinde yer alan festivalin Türkiye’deki festival komitesiyle anlamlı bir dayanışma içerisinde 10 yıldır ülkemizde de gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

İpçiler, İFF’nin kamerasını emeğe çevirdiğini ve amacını da “sistemin araç olarak kullandığı sinemanın göstermediklerini göstermek” olarak ifade etti.

Bu bağlamda festival programında kadın haklarından ekoloji ve emek mücadelesine filmlerin yer aldığını ifade eden İpçiler, geceye katılan herkese teşekkür etti.

Lefkoşa’da Next Stop Utopia İzlendi

Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Omorfo ile aynı anda Lefkoşa’daydı.

Lefkoşa’da gerçekleştirilen gösterimde, Yunanistan’daki işçilerin fabrika işgalini ve buradaki deneyimlerini dünyaya aktaran Next Stop Utopia izlendi.

İFF Bu Akşam Değirmenlik ve Mağusa’da

Öte yandan festival bu akşam Değimenlik ve Mağusa’da yer alacak iki gösterimle devam ediyor.

Değirmenlik’te Haziran filmi saat 19.30’da, Değirmenlik Belediyesi Özle Türkel Sosyal Aktivite Merkezi’nde gösterilecek.

Mağusa’da ise “Babamın Kanatları” filmi, saat 19.30’da, Mağusa Gelişim Akademisi’nde halkla buluşacak.

Filmlerle ilgili ayrıntılı bilgiye  iffkibris.org adresinden ulaşılabiliyor.

12 Paylaşımlar