İsimlerini ‘Suat Günsel’ Olarak Değiştirme Başvurusu Yaptılar

66

Baraka, KTÖS, TDP Gençlik ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, elektrik faturası ödemeyerek kendi borcunu zamlar aracılığı ile halkın sırtına yıkan büyük sermayeyi protesto etmek için isim değişikliği başvurusu yaptı…
“Zam geri alınıncaya kadar sokaktayız”
Baraka Kültür Merkezi’nin çağrısıyla, KTÖS, TDP Gençlik ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, elektrik faturası ödemeyerek borcunu zamlar aracılığıyla halkın sırtına yıkan büyük sermayeyi protesto etmek için, Lefkoşa Aile Mahkemesi  Mukayyitliği’ne isim değişikliği başvurusu yaptı. Mahkeme önünde toplanan örgütler, önce isimlerinin Suat Günsel olarak değişmesi için hazırlanan başvuru dilekçelerini doldurdular. Bunun ardından basına açıklama yapan örgüt temsilcileri, zammın kabul edilemez olduğunu ve yapılan zammı meşrulaştırmak için hükümetin türlü bahanelere başvurduğunu vurguladılar. Bunun uzun sürecek bir mücadele olacağını belirten örgüt temsilcileri, zam geri alınıncaya kadar sokağı boş bırakmayacaklarını açıkladılar. Zamların geri alınmasının yanında, devletin ve büyük sermayedarların Elektrik Kurumu’na olan borçlarını bir an önce ödemesi gerektiği belirtilirken, devlet ve sermayenin yarattığı bu yükü halkın omuzlarına yüklemenin adil olmadığı da vurgulandı. Basına yapılan açıklamada, AKSA ile yapılmış olan sözleşmenin bir an önce fesh edilmesinin ve AKSA’nın kamulaştırılımasının da talepler arasında olduğu belirtildi.
IMG_0724[1]-2

Dilekçeler posta yoluyla gönderildi
Basına yapılan açıklamanın ardından, topluca Lefkoşa Aile Mahkemesi Mukayyitliği’ne gidilerek dilekçeler teslim edilmek istendi fakat mukayyitliğin 12:30’dan sonra başvuru almadığı söylenince eylemciler bu kez dilekçeleri mukayyitliğe posta yoluyla, gönderen kısmına Suat Günsel yazarak gönderdi.
Eylemler Cuma günü de sürecek
Baraka Kültür Merkez aktivisti Münür Rahvancıoğlu, basına yaptığı açıklama sırasında  bir çağrı yaparak, tüm halkı 29 Kasım Cuma günü saat 17:00’de, batırılan KTHY binası önüne çağırdı. KTÖS, Baraka, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve TDP Gençliğin ortak düzenlediği ve KTAMS, KTOEÖS ve DEV-İŞ yönetim kurulları düzeyinde destek verecekleri yürüyüş, KTHY önünden başlayarak Başbakanlıkta son bulacak ve Başbakanlığa mum dikilecek. Rahvancıoğlu, “KTHY’yi batırdıkları gibi KIB-TEK’i de batırmalarına izin vermeyeceğiz. Bu zam halka karşı yapıldı ve bunu protesto ediyoruz” diyerek herkese battaniye ve mumlarıyla KTHY önüne gelme çağrısı yaptı.
97 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply