İskele Newroz gözaltılarında 3 kişi mahkemeye sevk ediliyor

İskele’de bugün gerçekleşen Newroz etkinliğinde gözaltına alınan 8 kişiden 2 kişi erken saatlerde dava okunmadan, 2’si kadın, 3 kişi dava okunarak geç saatlerde serbest bırakılırken, 1’i vatandaş 3 kişinin ise sabah mahkemeye sevk edilmek üzere tutuklulukları devam ediyor.

Seher Kitabı Gözaltıları Serbest

Gözaltına alınan kişilerden yanlarında Selahattin Demirtaş’ın öykü kitabı Seher’i bulundurduğu için gözaltına alınan 2 kişi erken saatlerde dava okunmaksızın serbest bırakılıldı.

Polis Provokasyonu Şüphesi

Gözaltıların gerçekleştiği anlar ile ilgili görgü tanıklıklarından gelen bilgiler ise bilinçli bir polis provakasyonu şüphesini akıllara getirir nitelikte.

Alan girişine kurulan polis kontrol noktalarında girenlerin üzeri ayrıntılı bir şekilde aranırken, kontrol noktasının devamında da kutlamalara katılan kişi sayısından fazla uzun bir polis koridoru oluşturulduğu, çalan müzikleri gerekçe göstererek alanın elektiriğini kesiği de gelen bilgiler arasında.

Kutlamalara katılan bir kadının kontrol noktasına yakın bir yerde uzun süre durduğu gerekçesi ile gözaltına alındığı görgü tanıklarınca ifade ediliyor.

Ayrıca diğer bir gözaltına alınan kişinin ise polisin “kimsin sen” diyerek üzerine gittiği ve yere yatırarak, tekmeleyerek gözaltına aldığı, bölgeye gelen bir kadının da o esnada gözaltına alındığı öğrenildi.

Ayrıca müdahale anında çekilen görüntüler, polisin bazı gözaltılarda uluslararası standartlara göre işkence kabul edilen ters kelepçe uyguladığını da ortaya koyuyor.

Avukatlardan edinilen bilgilere göre gözaltına alınan kişilerin el bileklerinde ters kelepçenin izleri bulunmakta.

Sabah mahkemeye çıkarılacak kişilerden birinin gözaltına alınırken polisin müdahalesi ile vücudunun çeşitli yerlerinden ağır darbeler aldığı ve hastaneye sevkedilme talebi bulunduğu, polisin de göndereceğini söylediği fakat henüz gönderilmediği öğrenildi.

Polisin Newroz katılımcıları gözaltına almak konusundaki hevesli tavrı, 22 Ocak eylemlerinden hapis cezası alan faşistlere karşılık demokat kesimlerin kurban mı seçildiği sorusunu akıllara getiriyor.

66 Paylaşımlar