İSPANYA’DA YASAĞA KARŞI TARİHTEKİ İLK HOLOGRAM EYLEMİ

İspanya’da gösteri yapma hakkını kısıtlayan yasa tasarısına karşı tarihteki ilk hologramlı eylem yapıldı.

İspanya’da hükümetin meclisten geçirerek yasallaştırdığı yeni güvenlik yasası ile gösteri haklarının kısıtlandığını söyleyen binlerce kişi, tarihteki ilk hologramlı eyleme imza attı. Eylemciler farklı bir yerde protesto yürüyüşü yaparken, “Hologramas para la Libertad” isimli grup üyeleri bu görüntüyü projeksiyon ile meclis binası önüne yansıttı.

Başkent Madrid’de meclis önüne yansıtılan göstericiler, ellerinde taşıdıkları pankartlarla ‘Gösteri hakkımız elimizden alınamaz’ diyerek hükümeti protesto ettiler. İspanyalılar dünyada ilk defa hologramlı siyasi toplu bir eylem gerçekleştirmiş oldu.

“Hologramas para la Libertad” isimli grup, yasaya karşı durdurulamayacak bir protesto aradıklarını ve böylece hologramlı eylemi tasarladıklarını açıklamıştı.

İspanya’da İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve onaylanan yeni güvenlik yasası polislere büyük yetkiler tanıyor. Vatandaş güvenliği yasasına göre polise hakaret edene 30 bin euro, meclis önünde izinsiz gösteriye de 600 bin eurodan kadar para cezası öngörülüyor. Foto muhabirleri bundan sonra polis şiddetini görüntüleyemeyecek. Görüntü alınması halinde ise hem para hem de hapis cezası ile karşı karşıya kalma riski taşıyabilecek.

Kaynak: Radikal, Sendika.Org

17 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply