İzlandalı Kadınların Zaferi: “Eşit İşe Eşit Ücret”

Kadınların mücadelesi sonuç verdi. İzlanda hükümeti “eşit işe eşit ücret” sağlanması konusunda yeni bir yasa tasarısı hazırladı

İzlanda Dünya Ekonomik Forumu’nun hazırladığı cinsiyet eşitliği listesinde ilk sırada. Buna rağmen İzlandalı kadınlar, erkeklere oranla yüzde 18 daha az kazanıyor. Geçtiğimiz yıl kadın hakları grubu, 8 saatlik iş gününde kadınların 14,38’den sonra ücretsiz çalıştıklarını hesaplamış , bunun üzerine kadınlar 24 Ekim’de “eşit işe eşit ücret” talebi ile ülke genelinde 14,38 itibariyle çalışmayı bırakmıştı.

 “Eşit İşe Eşit Ücret” Hem Kamu Hem Özel Sektörde Zorunlu Olacak

Kadınların tepkisi üzerine hükümet, çalışma ücretlerine düzenleme getiren bir yasa tasarısı hazırladı. Bu tasarıyla İzlanda,  hem kamu hem de özel sektördeki işverenlerden cinsiyet, etnik köken, cinsel eğilim ya da milliyete bakılmaksızın eşit işe eşit ücret ödemelerini bir sertifikayla kanıtlamalarını zorunlu kılan ilk ülke olacak.

Hükümet, ilgili yasa tasarısını bu ay parlamentoya getireceğini ve 25’ten fazla personel çalıştıran bütün işverenlerin eşit işe eşit ücret ödediklerine dair bir sertifika alması gerekeceğini açıkladı.

Başka ülkeler ve ABD’nin Minnesota eyaletinin eşit ücret sertifikası gerekliliği bulunuyor ancak İzlanda’nın bunu hem kamu hem de özel sektöre zorunlu kılan ilk ülke olduğu düşünülüyor.

330 bin nüfuslu ülke, cinsiyetler arasındaki gelir eşitsizliğini 2022 itibariyle gidermeyi amaçlıyor.

Sosyal İşler ve Eşitlik Bakanı Thorsteinn Viglundsson “Bu konuda radikal bir adım atmanın zamanı geldi. Eşit haklar insan hakkıdır. Erkeklerin ve kadınların iş yerlerinde eşit haklardan yararlandığından emin olmalıyız. Bunu gerçekleştirmek için her türlü önlemi almak görevimiz” dedi.

(Sendika.Org)

93 Paylaşımlar