Umursamaz Devlet Öldürüyor: Çamlıköy’de Bir Köpek Boğularak Can Verdi

ADL Özel

Çamlıköy’de bir köpek, boğazına bağlı ipin ağaca ve dikenli tellere takılmasından ötürü boğularak can verdi.

“Yasanın İşlevsel Maddeleri Uygulanmıyor”

Ankaradegillefkosa.org’a  konuyla ilgili olarak bilgi veren Altın Patiler Derneği Asbaşkanı Hatice Azizoğlu şunları söyledi:

Olay bize bildirildiği andan itibaran Lefke Polis Karakolu ile irtibat halindeydik. En son bize ulaştırılan bilgi doğrultusunda köpeğin tasması ve ipi olduğu, ipinin de ağaca takılıp köpeğin kurtulamadığını söylediler. İlgili polisin gözlemlerine dayanarak olayın herhangi bir insandan kaynaklı olmadığını öğrendik.
Bu olayların gerek insandan kaynaklı gerekse bir kaza sonucu meydana gelmesinin sebebini ada genelindeki kontrolsuzlüğe bağlamadan edemeyeceğiz. Eğer belediyelerin çip/ruhsat konusunda kontrollu bir çalışması olmuş olsaydı sahipli/sahipsiz köpeklerin arasında farklılıklar gözlemlenebilirdi ve böylece ayrıştırma yapılarak sokaktaki hayvanların çoğalması, terkedilmesi önlenebilir. Kıbrıs genelinde eğer var olan yasanın işlevsel maddeleri kullanılıyor olsa zaten bu tür vakalar yaşanmazdı. Eğer sahipli köpeklerin cip/ruhsat işlemleri tam bir şekilde devam ettirilseydi bu dostumuzun varsa sahibi ceza alabilirdi. Veya sahipsiz ise kısırlaştırma işlemiyle belediyeye kaydı olabilirdi. Biliyoruz ki belediyelerin seçim sonrasında maddi güçleri bir barınağa yetmeyebilir bu çok normal.

“Kısırılaştırmaya Kaynak Bulmak İçin Elimizden Geleni Yaparız”

Biz dernek olarak belediyelerin kısırlaştırma işlemlerini başlatması halinde maddi kaynak oluşturulması için elimizden geleni yapmaya hazırız. Çip/ruhsat konusuna gelinecek olursak da bunun kontrolünü sağlamak hiç bir belediye için zorluk yaşatabilecek bir çalışma değildir. Acımasız bir şekilde sonuçlanan bu olaydan yine öğrendik ki ne hayvan refahı yasası ne de başta belediyelerin çalışmaları yeterli oluyor.

139 Paylaşımlar