Japon Antiviral İlaç Denemesinde 20 Kıbrıslı Elen Yer Alacak

Cyprus Mail haberine göre; Sağlık Bakanlığının Salı günü yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın güneyindeki hastalar, yirmi Kıbrıslı Elen Covid-19 hastasının Japon antiviral influenza ilacı Avigan’ın (favipiravir) küresel bir klinik araştırmasına dahil edildiğini söyledi.

Deney, Avigan’ın güvenliğini ve etkinliğini potansiyel bir Covid-19 tedavisi olarak değerlendirecek.

Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi’den alıntı yapan Japan Times, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Endonezya, İran, Myanmar, Suudi Arabistan ve Türkiye de dahil olmak üzere 20 ülkenin ilacı alacağını söyledi.

Motegi’ye göre 30 ülke daha ilgi gösterdi. Avigan, Japonya’da influenza antiviral olarak üretim ve satış için onaylanmıştır.

İnsan konakçı hücrelerine bulaştıktan sonra viral replikasyon için gerekli bir enzim olan influenza virüsünün RNA polimerazını seçici olarak baskılar.

Covid-19 ayrıca bu enzimi çoğaltmak için kullanır ve influenza ile aynı tipte tek zincirli RNA virüsünde sınıflandırılır.

Çinli yetkililer, Fujifilm Toyama Chemical tarafından üretilen ilacın, Shenzhen kentindeki bir deneme sırasında hastaların iyileşmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Araştırmaya göre, ilaç hafif ve orta dereceli vakalar için iyileşme süresini 11 günden dört güne kısaltabildiği yönünde.

13 Paylaşımlar