Kamerunlu Emekçi Kadın: “Okulumu ödeyebilmek için çalıştım, patron beni ödemedi”

Zizi Pizza’da çalıştığı 4 ay boyunca maaşını alamayan ve isyan çıkaran ardından da polis tarafından gözaltın alınan Kamden Chunteu Veronique çıkarıldığı mahkemede, okula kayıt yaptırmak için çalıştığını fakat maaşını alamadığı için okula kayıt yaptıramadığını ve okumak istediğini dile getirdi. Yargıç ise Polis’in Veronique’nin patronu aleyhindeki iddialarıyla ilgili yeterli tahkikatı yapmadığı yönünde bulguda bulundu.

Ülkemizdeki emek sömürüsünü gözler önüne seren olay sonrası mahkemeye çıkarılan emekçi kadın, dört ay çalıştığını ve maaşını alamadığını ifade etti ve “Okulumu ödeyebilmek için çalıştım, patron beni ödemedi. Paramı verseydi, okula kaydımı yaptıracaktım. Paramı versin, kayıt yaptırayım. Cezaevine gitmek istemiyorum” sözleri ile kendini savundu.

Olayın tahkikat memurluğunu üstlenen ve savcının sorularını yanıtlayan Şükrü Hafız ise maaşını alamadığı için isyan etmiş olan emekçinin, makul mazereti olmaksızın bağırıp çağırırken ve rahatsızlık yaparken “suçüstü” tespit ettiğini söyledi. Hafız, emekçinin ayni zamanda kktc’de 1 Eylül 2017 tarihinden itibaren izinsiz ikamet ettiğini de dile getirdi ve mahkemeden emekçi kadını cezaevine göndermesini talep etti. Hafız kendisine savcı tarafından yöneltilen sorulara, patronun iddialarını destekleyecek şekilde cevap vererek “Konu işyerinde çalıştığı yönde bir tespit yapamadık. İddiaları asılsız.” dedi.

Yargıç Gökan Asafoğulları ise “polisin, zanlının izinsiz çalıştırılıp ödenmediği hususunda layiki vechile bir tahkikat yapılmadığı kanısındayım” dedi ve polise emekçi kadının çalışma izni olmaksızın çalıştırıldığı ve maaşının ödenmediğine yönelik şikayetlerinin tahkik edilmesi yönünde direktif verdi. Kendisine okunan dava tebliğine “Okumak istiyorum.” yanıtını veren emekçi kadın, yargıç Gökan Asafoğluları tarafından davaların görüşüleceği tarihte mahkemede hazır olmasını sağlamak gerekçesiyle 15 günü geçmeyen süre hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.