Kapitalist ABD, ‘Vahşi Batı Gaddarlığı’ ile Sosyalist Küba’ya Tıbbi Yardımı Engelliyor

Küba, Çin’den hayati tıbbi yardım sevkiyatının 31 Mart tarihinde ülkeye ulaşmasının durdurulmasıyla ABD’nin devam eden ekonomik abluka uyarısını “insan haklarının ihlali” olarak dile getirdi.

Washington’u, Covid-19 salgınını “Küba Devrimi’ni boğmaya” fırsat olarak görerek “Vahşi batı gaddarlığı” ile hareket etmekle suçladı.

Küba Başkanı Canel-Diaz, “Küba, Covid-19 ile mücadeleye yardımcı olmak için Alibaba Vakfı’ndan gelen tıbbi malzemelerin ABD’nin ada ülkesine yönelik yaptığı suç duyurusu nedeniyle ülkeye gelmemesini kınıyor” sözlerini kullandı.

İki milyondan fazla maske, 400.000 hızlı teşhis kiti ve 104 adet ventilator Çin’in Alibaba Vakfı tarafından koronavirüs pandemisinin yayılmasıyla mücadele etmek için bağışlandı.

Malzemeler Arjantin, Brezilya, Şili, Ekvador, Dominik Cumhuriyeti ve Peru da dahil olmak üzere bölgedeki 24 ülkeye gönderildi.

Ancak Küba’nın Çin büyükelçisi Miguel Pereira Hernandez’e göre, sakatlayıcı ABD ambargosu, özellikle Helms-Burton Yasası nedeniyle sosyalist adayı engelledi.

“Küba için işler daha da zorlaşıyor. Bir salgın döneminde bile Kübalıların rahat nefes almasına izin verilmiyor” dedi.

Alibaba Vakfı’nın kurucusu Jack Ma’ya Küba halkını “düşündüğünden” ve “vakfının nihayetinde varış noktasına ulaşması için yaptığı katkılardan dolayı” teşekkür etti.

15.000’den fazla ABD vatandaşı, ABD Başkanı Donald Trump’ı, ekonomiyi boğmak ve devrimci hükümeti devirmek amacıyla 1962’den beri yürürlükte olan Küba ambargosunu kaldırmaya çağıran bir dilekçe imzaladı.

Küba hükümeti, ambargonun, adanın kendisine 60 yılda 753.69 milyar dolara mal olduğunu tahmin ederken, kayıp satış ve ihracatın yılda 1,2 milyar dolara mal olduğuna inanılıyor.

Ancak ABD sert yaptırımlarını gevşetmek yerine, Trump, ülkeleri, Covid-19’un yayılmasını içerme çabalarına yardımcı olmak için dünya çapında sağlık görevlileri ekibi gönderen Küba’dan gelen desteği reddetmeye çağıran düşmanlıkları hızlandırdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Küba’nın uluslararası tıbbi görevlerini sadece Covid-19 salgınından en çok etkilenen yerler için, “ülkelerin saptırılmış programa katılmayı bıraktığında kaybettiği parayı telafi etme” niyetiyle yardımcı olduğu konusunda ısrar etti.

Küba Dayanışma Kampanyası direktörü Rob Miller, ABD’nin Covid-19 salgınını “Küba Devrimi’ni boğmak”- 60 yıldan fazla bir süredir ABD’nin yapmadığı bir şey – için fırsat olarak kullanmakla suçladı.

Miller: “Öte yandan Küba, tıp uzmanlığını ülke, renk, zenginlik veya inançtan bağımsız olarak tüm dünyaya paylaşarak insancıllığını ve enternasyonalizmini bir kez daha ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

“Herkesin, en azından geçici olarak, Küba’nın yurtiçi ve yurtdışındaki virüse karşı mücadeleyi kazanmasına yardımcı olması için artan cezai ablukaya son verilmesi çağrısına katılmasını tavsiye ediyorum.” dedi.

Küba’da bildirilen altı ölümle 212 doğrulanmış Koronavirüs vakası var. Ancak korkulan, Covid-19’un devlet tarafından işletilen izolasyon tesislerinde tedavi edileceğinden şüphelenilenlere 3.000 kadar insana bulaşabileceği.

Ülkede 100.000 kit ile hızlı testler yapıyor. Hastalığın hızla yayılmasına en duyarlı oldukları inancıyla izolasyon merkezlerinde, bakım evlerinde ve yaşlılarda da testler yapılmakta.

28.000’den fazla Küba tıp öğrencisi, koronavirüs hakkında farkındalığı artırmak ve popülasyonu taramak için kapı kapı dolaşıyor.

Küba her 10.000 kişi için 82 doktor ile dünyanın en yüksek hasta/doktor oranlarından birine sahip.

Covid-19 salgını nedeniyle binlerce ölüm gören İtalya ve İran da dahil olmak üzere dünya çapında 50’den fazla ülkeye tıbbi ekipler ve yardım gönderdi.

Washington, kendi vatandaşlarını ve sağlık çalışanlarını desteklemeye çalışırken uluslararası dayanışma yardım çabalarını kirletmek için umutsuzca çaba sarf ediyor.

Çin kısa bir süre önce ABD’ye yardım etmek için 250.000’den fazla insanın koruyucu ve tıbbi ekipmandaki ciddi kıtlıklar nedeniyle koronavirüs ile sözleşme yaptığı bir sağlık ekibi kurdu.

Kaynak