Kıbrıs’ın Güneyinde Çalışan İşçiler Sorunlarını Sucuoğlu’na Anlattı

Kıbrıs’ın güneyinde çalışan işçiler, yaşadıkları sıkıntılarla ilgili yaptıkları görüşmeler hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Güney Emekçileri Grubu Komitesi yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde Kıbrıs’ın güneyinde çalışan Kıbrıslı Türk işçilerin sıkıntılarını aktarmak için Çalışma Bakanı Faiz Sucuoğlu işe görüşüldüğünü ve görüşmede Sigortalı olanlara güney sigortalarından bir ödeneğin çıkacağı ancak sigortasızların ödenek alamayacak olmasından dolayı mağduriyet yaşadıklarının aktarıldığı bildirildi.

Yapılan açıklamada, Çalışma Bakanı Sucuoğlu’nun önerisiyle, sigortasız çalışanların listesinin hazırlanmasının ardından Maliye Bakanı ve Çalışma Bakanı ile de görüştükleri ifade edilirken, hazırlanan listenin ilk Bakanlar kurulu toplantısında ele alınacağının sözünü aldıkları kaydedildi.

Güney Emekçileri Grubu Komitesi Kıbrıs’ın güneyinde açık olan işyerlerinde çalışanların, işlerine gidip gelebilmeleri için geçiş kapılarında herhangi bir düzenlemenin olup olmadığının tartışıldığını da belirterek, bunun iki taraftan da kaynaklanan bir durum olduğu, tek taraflı çözümün mümkün olmadığının tespit edildiğini de belirtti.

Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan ve sigortasız çalışan yabancı uyrukluların da çok zor durumda olduğunun dile getirildiği görüşmede, bankalardan devlet destekli düşük faizli kredi imkanı yaratılması önerilerin iletildiği de kaydedildi.