Kibar Feyzo’da Yer Alan ‘patron’ Yazısına Sansür

Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı başrolünü Kemal Sunal’ın üstlendiği 1978 yapımı Kibar Feyzo filmindeki bir sahnenin Star TV ekranlarında sansürlendiği ortaya çıktı.

Konuyu Milliyet yazarı Sina Koloğlu köşesinde yazdı. Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğinde, Kemal Sunal, Müjde Ar, Adile Naşit, Şener Şen, İhsan Yüce, İlyas Salman ve Erdal Özyağcılar’ın rol aldığı, 1978 yapımı kült film Kibar Feyzo, geçtiğimiz günlerde Star TV ekranlarından yayınlandı.

Ancak filmde işçilerin yazdığı bir duvar yazısının sansürlendiği görüldü. O duvar yazısında, “İşçiler kardeş, patronlar kalleş” yazıyordu. Koloğlu, konuyla ilgili şu satırları kaleme aldı: ‘Kibar Feyzo’ 70’li yılların filmi. Kim bilir kaç defa izledik. Özel televizyon tarihi kadar eskidir. Kemal Sunal filmleri, kanalların kurtarıcısıdır. Sanırım bu hiç bitmeyecek. Zaman içinde filmlerin farklı farklı ‘bip’ ve ‘buzlamalardan’ geçtiğini gördük. “Eşooleşek” biplemesine alıştık. ‘Kibar Feyzo’da bir sahne ve Kemal Sunal İstanbul’u anlatıyor: “Bu İstanbul acayip bir şehir, çok şey ögrenmişem (…) grev, ekmek ve özgürlük.” Sonra o yılların en meşhur sloganlarından biri yazıyor duvarda ve ona bakıyor; ‘İşçiler kardeş, patronlar….’ Görüntü de ‘buzlanmış’. Film 1978 yılında yapılmış. Tam 39 yıl önce!”

kibarfeyzo

Devlet Müdahale Ediyor, Kanallar Sansürlüyor

Patronlarla ilgili Star TV’deki bu sansür akıllara TC’nin 15 Temmuz anması dolayısıyla yabancı sermayedarlarla buluşmasında sarf ettiği şu sözleri akıllara getirdi: “Biz göreve geldiğimizde Türkiye’de OHAL vardı ama bütün fabrikalar grev tehdidi altındaydı. Hatırlayın o günleri. Ama şimdi grev tehdidi olan yere biz OHAL’den istifade ederek anında müdahale ediyoruz.”

22 Paylaşımlar