Kıbrıs Cumhuriyeti Krizde

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde bu yılın ağustos ayında uzun süreli işsizlerin sayısının 20 bini aştığı bildirildi.

Altı aydan fazla süredir işsiz olanların sayısının 20 bin 416 olduğu ve kayıtlı işsizlerin yüzde 45’ini oluşturduğu kaydedildi.

Kıbrıs Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın verilerine göreson bir ayda mevduatlar 1 milyon euro azaldı…

(Kaynak: T.A.K.) Fileleftheros gazetesi Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı verilerine göre 2014 Ağustos ayında uzun süreli işsizlerin (altı aydan fazla bir zaman herhangi bir işte çalışmayan) sayısının 20 bin 416 olduğunu belirterek, bunun, kayıtlı işsizlerin yüzde 45’ini teşkil ettiğini belirtti.

Haravgi gazetesi ise yoksulluk ve/veya sosyal dışlanma tehlikesiyle karşı karşıya olan kişilerin sayısında artış olduğunu yazdı.

2012 yılında yoksulluk ve/veya sosyal dışlanma tehlikesi altında bulunanların oranı yüzde 27,1 iken, 2013 yılında bu rakamın 27,8’e çıktığını kaydeden gazete, tehlike altındakilerin büyük bir kısmının 18 yaş altındaki çocuklar ve emeklilerden oluştuğunu aktardı.

 

Birikimler Eriyor

Alithia gazetesi Kıbrıs Cumhuriyeti’nde ipotekli mallarını satışını öngören yasaya ilişkin belirsizlikler ve Avrupa Merkez Bankası’nın aralarında Kıbrıs bankalarının da bulunduğu 130 bankanın dayanıklılığını ölçmek için yaptırdığı stres testinin beklenen sonuçları arifesinde mevduatlarda büyük bir düşüş yaşandığını belirtti.

Haberde Kıbrıs Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerine göre 2014 Eylül ayındaki mevduatların, Ağustos ayına göre 398,1 milyon Euro düşerek, 46 milyar Euro olduğu belirtildi.

 

Psikolojik Hizmetlere Başvurular Arttı

Haravgi gazetesi ise ekonomik krizin Kıbrıslı Elenlerin sadece ceplerini değil, psikolojik sağlıklarını da sarstığını yazdı.

2013 yılında 68 bin 394 kişinin psikiyatr ziyaretinde bulunduğunu aktaran gazete, 2012 yılında 65 bin 927 ve 2011 yılında 63 bin 335 kişinin psikiyatrlara başvurduğunu belirtti.

Psikolojik hastalıkların sadece yetişkinleri değil, çocukları ve ergenleri de etkilediğini yazan gazete, 2013 yılında 5 bin 139 kişinin çocuk psikiyatrlarını ziyaret edildiğini aktardı.

 

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply