Kıbrıs’ın Güneyinde Kısıtlamalar 1 Ay Daha Sürecek

Cyprus Mail haberine göre, kısıtlamaların Mayıs ortasında hafifletilmesi için geçici olarak ayarlamalar yapıldı.

Uzmanlar, kısıtlamalar için bir “çıkış planının” kaba taslaklarını detaylandırdılar ve başlangıç ​​aşamalarının yaklaşık bir ay içinde olabileceğini söylediler.

Bu, hükümetin pandemi hakkındaki danışma organının önemli bir üyesi olan Dr. Leontios Kostrikis tarafından verilen geçici zaman çizelgesidir.

Kostrikis Pazartesi gecesi, “Mart ayı başlarında yaşadığımız duruma ulaşmamızın bir aydan fazla süreceğine inanmıyorum” sözlerini kaydetti.

Virolog, Kıbrıs’ın güneyinin Covid-19 salgınının başlangıcında doğrulanan vaka sayının az olduğundan bahsetti. Bunlar tek haneli rakamlardı ve başlangıçta günde 4-8 vaka aralığındaydı.

“Ancak o zaman önlemlerin gevşemesi hakkında konuşabiliriz” dedi.

“İnsanların da farkına varmaları gereken bir şey var, bu bir anahtar ile kapama şansımız olan bir şey değil ve her şey hemen eskisi gibi olmayacak.” şeklinde konuştu.

Önlemlerin herhangi bir şekilde hafifletilmesinin, düzenli olarak kaydedilen ilerlemelere bağlı olduğunu dile getirdi.

Kostrikis, toplumun kademeli olarak açılmasının küçük grupların toplantılarına izin verilmesiyle başlanabileceğini belirtti.

CyBC’ye yaptığı konuşmada “Büyük toplantılara sadece [kısıtlamalar] sonuna doğru izin verilecek” ifadelerini kaydeti.

Kısıtlamaları kaldırılacak son etkinliklerden bazıları olarak sinema, kilise hizmetleri ve bazı final etkinlikleri olarak futbol maçlarına katılan taraftar örneklerini verdi.

Eğitim sektörüne gelince, okulların ne zaman açılabileceğini ve yaz tatillerinden önce olup olmayacağını öngörmenin çok erken olduğunu söyledi.

Virolog, önlemlerin nasıl ve ne zaman gevşetilebileceğine dair temel göstergenin de 20.000 testin sonuçlarına bağlı olacağını vurguladı.

Yapılacak kitle testi, polis memurları, süpermarketler ve kiosklar gibi halkla iç içe çalışanlar üzerinde yapılanlarla ilgilidir.

Kıbrıs Üniversitesi’nde epidemiyoloji profesörü ve sağlık bakanlığının danışma konseyi üyesi Giorgos Nikolopoulos da kitle testinden bahsetti, ancak özellikle antikor testlerine dikkat çekti.

“Antikor testi çok önemlidir, bunun sonucuna göre kimin çalışabileceğini ve kimin biraz daha evde oturması gerektiğini bilebileceğiz” dedi.

“Bu, mümkün olan en kısa sürede normale dönmemize yardımcı olacak.” şeklinde konuştu.

27 Paylaşımlar