Ukrayna’da Yangın Çernobil Nükleer Santrali’ne Yaklaştı

Ukrayna’da Çernobil Nükleer Santrali’nin bulunduğu Çernobil bölgesindeki orman yangını, nükleer santralin bulunduğu yere yaklaştı. Yetkililer, radyasyonun normalin 14 katına çıktığını duyurdu.

Radyasyon 14 Kat Arttı

Ukrayna makamlarından geçen hafta yapılan açıklamada, yangın alanında radyasyonun normal seviyenin 14 kat üstüne çıktığı belirtilmişti.

Çernobil Nükleer Santrali’nin 4 Numaralı reaktöründe 26 Nisan 1986 tarihinde meydana gelen patlama sonucunda çevreye radyasyon yayılmasıyla, dünya tarihindeki en büyük çevre felaketlerinden biri meydana gelmişti. Çernobil Nükleer Santrali’nin tamamı ise 2000 yılında kapatılmıştı. 

Santral kapatıldıktan 20 yıl sonra gerçekleşen yangında, radyasyonun ve radyoaktif atıkların hala daha ciddi tehlike yaratması, nükleer santrallerin risklerini bir kez daha ortaya koyuyor.

Yangın Halen Söndürülemedi

Ukrayna’nın Çernobil bölgesindeki orman yangını, 4 Nisan tarihinde başlamasına ve yürütülen yoğun çalışmalara rağmen henüz söndürülemedi. Yangında, büyük kısmı nükleer felaketin ardından tahliye edilmiş olan 12 köyün, mezarlıkların ve geniş ağaçlık alanların yandığı bildirildi.

100 Paylaşımlar