Kıbrıs’ın Güneyinde Şiddet Gören Kadınlara Online Destek

Cyprus Mail’de paylaşılan habere göre; şiddete uğrama tehlikesi olan kadınlar için bu ay çevrimiçi etkinlik düzenlenecek.

Kıbrıs’ın güneyindeki kadınlar, 15 Nisan’da gerçekleşen çevrimiçi aktivite ile evde kalma kısıtlamaları sırasında kadın düşmanı partnerlerinden nasıl uzak kalacakları konusunda tavsiyede bulunmaları için davet edildi.

‘Suistimalın Eşanlamı: Covid-19 Kötüye Kullan Kişiyi Yasal Olarak Nasıl ‘Engelleyebiliriz’, Zoom aracılığı ile, One Woman at a Time, Cyprus (OWAAT) kurucusu Patricia M. Martin tarafından gerçekleştirilecek ücretsiz bir sanal etkinliktir. Bu etkinlik kadınlara, bir avukatın yardımı olmadan, istismarcılarına karşı temassız bir şekilde mahkemeye nasıl erişileceği konusunda tavsiyede bulunan bir girişimdir.

Bu, OWAAT’ın dünya çapında istismara maruz kalan 99 kadına Zoom aracılığıyla bağlanabilecek ilk sanal toplantısı olacak.

Martin “Kıbrıs’ın güneyinde ve küresel raporlarda, Covid-19 nedeni ile devletin “evde kal”, “kapan” emirlerinden kaynaklan kadına yönelik şiddetinin önemli ölçüde doğrudan arttığı bildiriliyor.” dedi.

Aynı şekilde, küresel olarak, devlet mahkemeleri kapalı olsa da, aile içi şiddetin acil olduğu düşünülürken, Kıbrıs’ın güneyi de dahil mahkemeler, istismardan zarar görme riskini önlemek için, sadece fiziksel şiddet değil, geçici acil durum koruma başvuruları işlemeye devam etmek için emir verdi.

Martin, tüm mahkemelerin dijital olarak otomatikleştirildiği ve acil duruşmaların telefonla yapıldığı ABD’de ise, maalesef, “mahkemelerin mahkeme haklarına erişimi hızlandırmak için internet çağının çok gerisinde kalması nedeniyle, elle teslim edilen başvurular ve yüz yüze görüşmeler hala gereklidir.” dedi.

OWAAT’ın ‘Tacizin Eşanlamlısı’ etkinliği, özellikle Kıbrıs güneyindeki istismarcılarını yasal olarak hemen, şimdi Covid-19 esnasinda “evde kapalı kalan” gönüllü en az 99 istismar edilmiş kadın ile bağlantı kurmayı amaçlıyor.

“Kıbrıs’ın güneyindeki istismar edilmiş kadınların, Kıbrıs’ın yüksek hukukuna göre, 2018’de Kıbrıs İstanbul sözleşmesini onaylı olarak devlet aktörlerinin kadınlara yönelik aile içi şiddet ile mücadeleye ve önlenmesine proaktif olarak katılmalarını zorunlu kıldığını bilmeleri hayati önem taşımaktadır.” ifadelerini kullandı.

Martin, Covid-19’a bakılmaksızın, yasal olarak kötüye kullanım riskinin önlenmesini, devlet mahkemelerinin derhal harekete geçmesini ve bu tür talepleri derhal işlemesini gerektiren bir acil durum olduğunu düşünmektedir.

“Ayrıca, Kıbrıs’ın güneyinde yürürlüğe giren uluslararası antlaşma yasası kapsamında Kıbrıs’ın güneyinde olan mahkemelerin hakimleri tarafından sivil koruma kararı verilmeden önce fiziksel şiddet kanıtı gerekli değildir.” sözlerini kaydetti.

Patricia Martin ile bu bir saatlik özel ücretsiz etkinliğe Zoom aracılığıyla katılmak isteyenlerin, One Woman At A Time bir Facebook mesajı göndererek kaydolmaları gerekir. İngilizcesi akıcı olmayanların, isim, Gmail adresi, şehir, ülke ve konuşma dillerini belirtmeleri gerekir.

Kaydolan ilk 99 kadın, OWAAT’tan Gmail aracılığıyla etkinlik ayrıntılarını içeren bir onay e-postası alacaklar. Katılımcıların Zoom’u cep telefonlarına veya bilgisayarlarına indirmek için Wi-Fi veya telefon veri paketine ihtiyaçları vardır. 

Martin, Kıbrıs saatiyle 19: 00-20: 00 arasında soru ve bilgi paylaşımı için bağlanacak.

Katılımcılar video kameralarını sessize alabilir ve istedikleri takdirde anonim kalabilir, ancak izleyicilerin sorularla katılımı teşvik edilecektir. Etkinlik kaydedilmeyecektir.

OWAAT, Kıbrıs’ın güneyinde ilk kez 2014 yılında ABD Fulbright Scholar, Martin tarafından Lefkoşa Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile birlikte kuruldu. OWAAT gönüllü ortakları ve Martin ile Amerikan Barolar Birliği (ABA) Uluslararası Hukuk Bölümü tarafından da tanınan “kendi kendine yardım” insan hakları web sitesini kurdu. OWAAT online bugün İngilizce, Yunanca, Rusça, Hollandaca, İtalyanca, Arapça ve Yoruba dillerinde kullanılabilir. OWAAT İspanyolca, Fransızca, Norveççe ve Türkçe versiyonları 2020’de piyasaya sürecek.

12 Paylaşımlar