Kıbrıs’ın Kuzeyinde Bugün Pozitif Vaka Yok

Sağlık Bakanı Ali Pilli, BRT ekranlarında Koronavirüs’ün ülkemizdeki son durumuyla ilgili açıklamalar yaptı. 

Bakan Pilli açıklamasında şunları kaydetti: 

Bugün yapılan test sayısı: 220

Pozitif vaka sayısı: 0

Bugün kaybedilen vaka sayısı: 0

Yapılan toplam test sayısı: 2547

Toplam saptanan pozitif vaka sayısı: 88

Toplam kaybedilen hasta sayısı: 2

Taburcu edilen: 29

Tedavisi devam eden: 57

Yoğun bakımda yatan hasta sayısı: 1

Yoğun bakımdaki hastamızın durumu stabildir. Diğer hastalarımızın genel durumu iyidir. Bugün yatmakta olan iki hastamızın tetkikleri negatif çıkmıştır. Bunlar bugün ya da yarın sabah taburcu edilecektir. 

Bölgelere göre dağılım şöyle: 

Lefkoşa 11

Gönyeli 3

Mağusa 3

Beyarmudu 3

Girne 2

Lapta 9

Alsancak 4

Karpaz 22

Dün sosyal medyada bazı sağlık personellerinin pozitif çıktığı dolaşmaktaydı. Bu sağlık personellerimizde herhangi bir pozitif vaka yoktur. Risk grubunda olan sağlık personellerimize zaman zaman test yapılmaktadır. Temaslı takip ekiplerimiz görevleri başındadır. 

Yine bugün uçakla tıbbi malzemelerimiz gelmiştir. Bunların tamamı bağıştır, Kıbrıs’taki iş insanlarının bağışıdır. 2 bin 500 adet hızlı, 500 PCR kiti ve cihazı, gerekli ilaçlar ve 3 bin adet tulum geldi. 2 bin tulum da ilerleyen günlerde gelecektir. 8 adet solunum cihazı da bağış olarak gelmiştir. Kendilerine teşekkür ediyorum. 20 monitör de bağışlanmıştır. 20 adet infüzyon pompası da bağışlanmıştır. Gözlem altında tutulan 52 kişi, evlerine gönderilmişlerdir. 52 kişi arasında herhangi bir pozitif vaka saptanmamıştır. 

Toplam 263 kişi yurdumuza gelmiştir. Bunların içinde bir anne-çocuk ameliyat olduğu için evde izole edilecektir. Diğerleri otellerde izole edilecektir.

24 Paylaşımlar