Kıbrıs’ta AKP Mitingi

ADL ÖZEL

Yarın akşam tarihi Sarayönü Meydanı’nda “Demokrasiye Destek Platformu” çağrısı ile “Demokrasiye Destek Mitingi” adı ile bir miting gerçekleştiriliyor

AKP’nin “Demokrasi” Nöbetleriyle Benzeşiyor
Mitingin, Almanya’da Köln kentinde karışıklık yaratan “Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi” ve Türkiye’de AKP’nin organize ettiği Demokrasi Nöbetleri serisi ile çarpıcı benzerlikleri dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Köln kendinde gerçekleşen “Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi” öncesinde Tayyip Erdoğan’ın eyleme Telekonferans ile canlı bağlanarak kitleyi selamlamak istemesi ve AKP’li yetkililerin eylemde konuşma yapmak istemesi gerginliğe neden olmuştu.

Yabancı Bir Siyasinin Propagandasına İzin Verilmedi
Alman yetkililer ülkelerinde farklı bir ülkenin siyasi partisinin propagandasına izin vermemişti. Ayrıca bazı sol yapılar “Erdoğan Çılgınlığını Durdurun – Türkiye’de İnsan Hakları ve Demokrasi ” adlı gösteriyi, aşırı sağ NRW ise “Erdoğan’a İtaate Hayır” adı ile eylem organize etmişti.

Devrimciler “Ne Darbe Ne Dikta!” Demişti
AKP ise Türkiye’de organize ettiği mitinglerinde salt demokrasi vurgusu yapan yegâne siyasi yapı olmuştu. CHP, “cumhuriyet ve demokrasi” sloganını, HDP sivil veya askeri “darbelere hayır, demokrasi hemen” sloganını, devrimciler ise “ne darbe, ne dikta” sloganını mitinglerinde kullanmıştı.
Ayrıca etkinliğin organizatörü görünen “Demokrasiye Destek Platformunun” 30 Temmuz öncesi her hangi bir faaliyeti olmaması da dikkat çekici.

169 Paylaşımlar