Kiler de Fırsatçılar Kervanı’nda: “Kimse Nisan ve Sonrası İçin Tam Maaş Beklemesin”

Metropol Süpermarket’in, marketlerin 8’de kapanması kararının ardından işçilerden 600 TL’lik bir kesintiye gideceğini işçilere bildirmesinin ardından, Kiler Market de bu fırsatçılar kervanına katıldı.

İşçilere Ödeneksiz İzin Doldur Baskısı

Kilerin işçilerine attığı Whatsapp mesajında,yasa dışı bir şekilde, 1-30 Nisan tarihleri arasında kendi rızalarıyla ödeneksiz izne çıktıklarına dair bir belge doldurmaları isteniyor.

“Kimse Nisan ve Sonrası İçin Tam Maaş Beklemesin”

Mesajda bu belgenin şirket içi bir belge olduğu ve dışarı sızdırılmaması gerektiği de ‘tembihlenirken’, “Kimse Nisan ve sonrası için tam maaş beklemesin” deniliyor.

Rekor Satış Yapan Kiler, Elinden Geleni Yapacakmış

“Nisan’da maaş alacak mıyız? “ kaygısına düşülmemesi istenen işçilere ayrıca “Biz elimizden geleni yapacağız.” mesajı veriliyor.

Koronavirüs salgınında dolayı sokağa çıkma yasağı kararı öncesinde ve kararla birlikte gıda stoğu kaygısına düşen halkın neredeyse 3 aylık alışverişini yaptığı bir gerçek olarak önümüzde dururken Kiler işçilerden tam maaş istememesini ancak onlar için yüce gönüllü bir şekilde elinden geleni yapacağını söylüyor.

Kiler Marker tarafından işçilere yollanan bir diğer mesajda, şirketin Nisan ayı için tüm çalışanlarına “ 1 Haftalık Ödeneksiz İzin Kullanacaksınız” dediği görülüyor.

Diğer bir mesajda üretim bölümü çalışanlarının 10 Nisan’a kadar işe gitmemesinin beklendiği yazarken geriye kalan bölümlerin çalışma programlarının işçilere bildirileceği de ifade ediliyor.

Barolar Birliği Başkanı’nın konuyla ilgili yaptığı açıklama için tıklayınız

129 Paylaşımlar