Sosyalist Küba’da Koronavirüs Mesaisi Tam Gaz

“Zengin ülkelerin teknolojisine sahip değiliz ancak çok kalifiye, büyük bir dayanışma ve özveriyle çalışan personelimiz var”

Küba’da doktor adayı öğrenciler, yeni Koronavirüs (Kovid-19) salgınının ülkelerinde yayılmasını önlemek için bir evden diğerine koşturuyor.

AFP’nin haberine göre Kübalı öğrenciler ziyaret ettikleri yerlerde hane halkına “Bu evde kaç kişi yaşıyor?”, “Yabancılarla temas kurdunuz mu?”, “Takip edilecek sağlık kurallarını biliyor musunuz?” gibi sorular yöneltiyor.

Ülke genelinde yaklaşık 28 bin öğrenci aynı soruları günde onlarca kez tekrarlıyor.

Çoğu kişinin yüz maskesi taktığı ve birçok dükkanın maskesiz müşteri kabul etmediği ülkede öğrencileri görünürde diğer vatandaşlardan ayıran tek unsursa beyaz önlükleri oluyor.

Başkent Havana’nın Vedado mahallesinde yaşayan 46 yaşındaki doktor olan Liz Caballero Gonzalez, 300 aileye ev sahipliği yapan bir bölgede her gün iki öğrenci eşliğinde çalışma yürütüyor.

Doktor Gonzalez, “Zengin ülkelerin teknolojisine sahip değiliz ancak çok kalifiye, büyük bir dayanışma ve özveriyle çalışan personelimiz var” diyor.

(France24)

İlgili haberler;

Sağlık Sigortası Olmadığı İçin Tedavisi Reddedilen Genç Covid-19 Sebebiyle Hayatını Kaybetti: Kapitalizm Ölüme Terk Ediyor!

75 Paylaşımlar