KOOP-SEN: “İŞ SEÇME VE DEĞİŞTİRME SUÇ DEĞİLDİR”

ADL-ÖZEL HABER
Geçtiğimiz hafta düzenlenen İhtiyat Sandığı sınavına giren Limasol Türk Kooperatifi Ltd çalışanı 12 kişinin ‘performans yetersizliği’ gerekçe gösterilerek işine son verilmesine KOOP-SEN’den tepki geldi.

Koop-Sen Başkanı M.A. Güroz, çalışanların iş seçme ve değiştirme özgürlüğü olduğunu ifade ederek, başka bir sınava girmenin iş yerine zarar vermediğini söyledi. Güroz, 12 kişinin işten atılmasını haksızlık olarak değerlendirerek, insanların iş seçme ve değiştirme özgürlüğün gasp edildiğini söyledi.

Güroz şunları kaydetti: “Çalışanların iş seçme özgürlüğünden yola çıkarsak bu insanlara yapılan bir haksızlıktır. Bu bir suç değildir. İş yerine ihanet değildir. İş veren burada yanlış yapmıştır.”

Sendikanın baskısıyla işlerine geri dönmeliler
İş yerinde yetkili olan sendikanın baskı yaparak çalışanların yeniden işe alınması gerektiğini ifade eden Göroz, “Bu 12 kişi en erken zamanda sendikalarının baskısıyla iş yerlerine geri dönmelidir. İş veren insan özgürlüklerine açık olmalıdır. Belli ki çalışanlara verilen haklar iyi değildir” dedi.
Güroz ayrıca sendikanın patron ile daha iyi bir toplu sözleşme yapması gerektiğini de sözlerine ekleyerek şunları kaydetti: “İş verenler ve sendika daha sağlam bir toplu sözleşme yapmalıdır. Sendika tam olarak görevini yapmamıştır. Çalışanlar tam anlamıyla güvence altında değildir. Bu yaşanan da bunun örneğidir.”

Konu araştırılıyor…
Öte yandna Kooperatif Mukayitliğinden edindiğimiz bilgilere göre konuyla ilgili olarak bir kişi görevlendirilerek taraflarla konuşmak ve olayı nesnel bir şekilde nihayete kavuşturmak için soruşturma başlatıldı.

SINAVA GİRMEK SUÇ haberi için tıklayınız

122 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply