Koronavirüs ABD’de Emekçiyi Vurdu: 3 Haftada 17 Milyon Emekçi İşini Kaybetti

Covid 19 pandemisinde 500 bine yaklaşan tespit edilen vaka sayısı ile en ağır darbe alan ülke konumundaki ABD’de 15 Mart ile 4 Nisan tarihleri arasında 16 milyon 800 bin emeçinin işsizlik ödeneği başvurusunda bulundu. Bu rakam ABD iş gücünün yüzde 10’una denj geliyor. 

3 haftada oluşan bu rakam 2007 – 2009 yılları arasında yaşanan finansal krizde 18 ayda gerçekleşen işsizlik başvurusu rakamına denk. İşsizliğin 1929 Büyük Buhrana denk, iş gücünün yüzde 25’lik bir oranına etki edebilecek bir seviyeye ulaşmasından endişe ediliyor. 

ABD’de kongre geçtiğimiz Perşembe günü tüm işletmelere yönelik 2 Trilyon dolarlık bir kurtarma pogramı açıklamıştı. Fakat son 1 hafta içerisinde 6 milyon 800 bin emekçi işsizlik ödeneği başvurusunda bulundu. Bu rakam 1967’de kayıtlar tutulmaya başalandığı dönemden bu yana rekor bir seviyeye işaret ediyor.

İşsizlik başvuruları çoğunlukla hizmet sektöründe gerçekleşirken, sağlık, perakende, inşaat ve üretim sektörleri de işsizlik artışından etkilenene alanlar oldu. 

Yaşanan gelişmeler ekonomi mi insan hayatı mı sorusunun geçersiz bir soru olduğunu kanıtlar nitelikte. Önlemleri gevşek tutarak ekonomiyi durdurmayı reddeden ABD’de hükümet böylece hem bulaşımın artması ile ölümlerin artmasına, hem de ekonominin gidişatını da yayılmış bir virüse bırakarak, ekonominin belirsiz bir süre etkikenmesine sebebiyet verdi. ABD’de önümüzdeki aylarda da işsizlik oranının artmadı bekleniyor.

ABD’de emekçiler bir yandan özel sağlık sistemi nedeniyle koronada gerekli tedaviyi alamayarak ölürken, hem de işsizlikle yüzleşmek durumunda kalıyor.

39 Paylaşımlar