Sucuoğlu’ndan 1500 TL’lik Desteğe İlişkin Açıklama

ÖzelSektör İşçilerinin Yarısından Azına Verilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu bit Tv programında kendisine yöneltilen “Özel sektör çalışanlarına 1500 TL’lik destek öneriliyor. Asgari ücret alan bir işçinin maaşı 3600 TL iken geriye kalan 2000 TL’yi patron vermek istemezse, bunun bir yaptırımı olacak mı?” sorusuna “Yasal bir zorlama yok. Aldığımız duyumlar doğrultusunda işverenler işçilerine katkı yapacak, onun insafına kalmıştır” demekle yetindi.

4 Mayıs’ta Başlayacağız”

Sucuoğlu, 4 Mayıs itibarıyla ödemelerin yapılacağını belirtti. 1500 TL’lik bu destek ödeneğinin 15 Mart tarihinde sigortalarda kayıtlı olan herkesi kapsayacağının da altını çizdi. Sucuoğlu “3-5 ay eksik yatırımı da bakmayacağız” dedi.

Pazartesi günü online başvuru hattının duyurulacağı da bildirildi.

“Doğrudan İşçiye Verilecek”

Bakan, 1500 TL’nin doğrudan işçilere verileceğini ve bunu için online sistemin hazır olduğunu da belirtti.

Kumarhane Çalışanlarına Destek Yok!

Bakan tarafından, kumarhane çalışanlarının bu destekten faydalanamayacağı da ifade edildi.

Şu An Yurt Dışında Olan Sigortalılara Destek Yok

Sucuoğlu, şu an yurt dışında olan sigortada kayıtlı işçilere desteğin verilmeyeceğini ifade etti.

“50,000 İşçiye Vereceğiz

Sucuoğlu, “Kapalı olan tüm sektörlerde çalışan sigortada kayıtlı tüm işçilere, 50 000 işçiye vereceğiz.” ifadelerine de yer verdi.

İş Yerleri Kapalı Olan Sigortalı Tüm Çalışanlara..

“Herkese verilecek mi?” sorusu üzerine Bakan, “Destek ödeneği kktc/TC vatandaşı olanlar ile olmayanlara da verilecek” dedi.

Ayrıca Sucuoğlu gelecek olan müracaatların değerlendirileceğini, değerlendirmelerin daha erken bitmesi durumunda ise daha erken vermeye çalışacaklarını kaydetti.

Sigortası Patron Tarafından Yatırılmayan İşçilere Destek Ödeneği Yok

Bakan, “Sigortası uzun yıllardır patronlar tarafından yatırılmayan işçiler ne olacak?” sorusu üzerine ise “Sigortası olmayanlar bizim yetki alanımız dışındandır. Bunlar kayıt dışı çalışan olarak isimlendirilir.” dedi. Sözlerine “Onlara Sosyal Hizmetler Dairesi’nden yapılması olası başka bir katkı üzerinde çalışılıyor.” diye devam etti.

Yanı sıra Sucuoğlu” İşte böyle zamanlarda kayıt dışı çalışmanın önüne geçilmesi gerektiğini anlıyoruz” dedi.

108 Paylaşımlar