Kuir Kıbrıs Derneği Sordu: “#27Ocakda #nedeğişti”

Kıbrıs’ın kuzeyinde eşcinsel ilişkiyi “doğaya aykırı suç” kapsamında değerlendiren Fasıl 154 Ceza Yasası’nın 27 Ocak 2014’te değişmesinin üzerinden iki yıl geçerken, Kuir Kıbrıs Derneği yasalar tahtında değil kafalardaki yasakların ne oranda kalktığını sorgulayan bir kampanya başlattı.

LGBTI+’ler Bazı Kesimler Tarafından Hedef Haline Getirilmişti

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl içerisinde gerek 17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü etkinlikleri çerçevesinde LGBTI+ bireylerin görünür olmalarının akabinde, gerekse de salt eşcinsel var oluşların dillendirildiği billboard farkındalık kampanyası sırasında yasalar değişmiş olmasına rağmen nefretin hala varolduğu görülmüştü.

Tahkikat Yapılmadı

Bu süreçlerde sosyal medya, internet gazeteleri ve günlük basılı gazetelerde LGBTI+ bireyler hedef haline getirilmiş, çeşitli aşağılama ve nefret içerikli söylemlere maruz kalmıştı. Tüm bunlar yaşanırken Madde 171 Cinsiyete, Cinsel Yönelime veya Cinsiyet Kimliğine Yönelik Zem ve Kadih maddesi uyarınca herhangi bir tahkikat başlatılmamıştı.

Kampanya ilk olarak, Kıbrıs’ın kuzeyinde eşcinsel ilişkinin “doğaya aykırı suç” kapsamından çıkarıldığı gün olan 27 Ocak gününü, “#27ocakda”, “#nedeğişti”, “#nefretdeğişmedi” hashtaglı görsellerde merkeze alan görsellerin sosyal medyada etkin paylaşılmasıyla başlatılmıştı.

Kampanya ile; toplumda lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks farkındalığını artırmak, homofobi ve transfobi başta olmak üzere, her tür ayrımcılık temeline karşı hak temelli bir mücadele yürütmek amaçlanıyor.

Kampanyanın devamında ise; 27 Ocak Cuma günü, LGBTI+ özgürlük mücadelesine destek vermek ve cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ve ifadesi temelinde nefret söylemine karşı durmak için destek veren örgütler mekanlarından gökkuşağı bayrağını dalgalandırarak farkındalık yaratmayı amaçlayacaklar.

Kampanyada kullanılan görseller ise şöyle:

nedegisdi-3

16298749_10209816552063884_3486986687494086822_n

unnamed-2