Lefkoşa’da Kadına Şiddet: Tutuksuz Yargılama

Lefkoşa’da aralarında çıkan temizlik meselesi bahanesiyle darp eden avukat M.K.B tutuklanarak teminat maksatlı mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Basına da Rüşvet Teklif Etti

Mahkemede görev yapan gazeteci Evrim Kamalı, mahkeme çıkışında avukatın haberin yapılmaması için kendilerine rüşvet teklif ettiğini ve ret yanıtı aldığı için adli şubeye giderek mahkeme avlusunda fotoğraflarının çekildiği için kendisi hakkında şikâyetçi olduğunu da dile getirdi.

“Ne günlere kaldık!” diyen Kamalı, sosyal medya hesabından Avukat M.K.B’nin sevgilisini temizlik meselesi bahanesiyle darp ettiğini belirterek, “Mahkemede de yanımıza gelip haberi yapmamamız durumunda ne istersek vereceğini söyledi. Bu teklif acaba rüşvet teklifi yerine geçer mi?. Ret yanıtı da alınca duruşma çıkışını fotoğrafını çektim diye adli şubeye gidip beni polise şikayet etti.” sözlerine yer verdi.

Mahkeme Darp Raporuna Değindi

M. K. B 14 Nisan 2020 tarihinde saat 20.00’de Marmara bölgesindeki ikametgâhının salonu içerisinde aralarında temizlik yüzünden çıkan tartışma bahanesiyle sevgilisi M.Y’yi darp etti. Doktor raporunda şiddete uğrayan kadının sağ karın boşluğunda hassasiyetin mevcut olduğu, sağ kol arkası ve sağ kürek kemiği arkasında ciddi morluklar olduğu ve sağ kol yan yüzeyinde ve sol arka yüzeyinde kızarıklar olduğu tespit edildi.

Suçlamaları Kabul Etmedi


M.K.B söz alarak; “Ben kesinlikle böyle bir suç işlemedim. Müştekiyi darp etmedim. Ayrılmak istediğim için hayatımı karartmakla tehdit etti. Ayrılmak istememden ötürü bana bir aydır şiddet uyguluyordu. Beni darp etti. Televizyonumu kırdı. Ben kendisine kesinlikle şiddet uygulamadım. Olay özetle bundan ibarettir. Ben suçsuzluğumu ispat etmek için her celse mahkemede hazır olacağım” dedi.

Mahkeme, M.K.B’nin methaldar olduğu suçların ciddiyetine ve darp raporuna değindi. Ayrıca M.K.B’nin, haftada bir gün ispat-ı vücutta bulunması, yurtdışına çıkışının yasaklanması ve 50 bin şahsi kefalet senedi imzalaması koşullarıyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

“Teminat Şartları Ağırlaştırılmalı”

Bağımsızlık Yolu daha önce yazılı bir açıklama yaparak, kadına yönelik şiddet suçlarında teminat şartlarının ağırlaştırılması gerektiğini vurgulamıştı.

Açıklamada “Kadına yönelik şiddet, sadece hukuksal değil; sosyal ve politik bir sorun olduğundan salt yasal düzenlemelerle çözülemeyeceğini ve bu sorundan kurtulmanın politik bir mücadele gerektirdiğini vurgularken Meclisin ivedi şekilde kadına yönelik şiddet suçlarında teminat koşullarını ağırlaştırıcı düzenlemeler yapması talebini Bağımsızlık Yolu Hukuk Komitesi olarak yükseltiyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

51 Paylaşımlar