Bağımsızlık Yolu: “Mağusa’da Doğa Tahribatına İzin Vermeyeceğiz”

Bağımsızlık Yolu Mağusa Örgütü, yayınladığı basın bildirisiyle hükümetin Mağusa’da yeşil alanların betonlaşmasına yönelik adımlarına bir yenisini daha eklediğini belirtti.

Bildiride Orman Dairesi’nin izni ile polis eşliğinde, bölgedeki 3 okaliptüs ağacının kesildiği ve bölge halkının olaya tepki göstererek katliamı sosyal medyaya taşıdığı belirtildi.

Konuyla ilgili Yeşil Barış Hareketi’nden görüş alındığı belirtilen açıklamada, Yeşil Barış Hareketi (YBH)’nin de olaya tepki koyduğunu, Ayluga (Çanakkale) Göleti’nde incelemeler yapıldığını ve çevrenin Özel Çevre Koruma bölgesi olduğunun belirlendiği bilgisini aldıkları söylendi.  Açıklamanın devamında; YBH ile yapılan görüşmede, kesim ve imar izninden ne Mağusa Belediyesi’nin ne de Çevre Dairesi’nin haberi olmadığının öğrenildiği vurgulanırken, Bağımsızlık Yolu’nun olayın takipçisi olup her türlü ekolojik talana karşı duracağının altı çizildi.

Bağımsızlık Yolu Mağusa Bölge Örgütü tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

Mağusa’da Doğa Tahribatına İzin Vermeyeceğiz!

Hükümet, Mağusa’da yeşil alanların betonlaşmasına yönelik adımlarına bir yenisini daha ekledi. Kısa bir süre önce gerçekleşen Bedis Piknik Alanı’nı özelleştirme girişiminin ardından şimdi de Mağusa’da Göller Bölgesi olarak bilinen kuşları koruma alanını imara açarak bölgedeki okaliptüs ağaçlarının kesilmesine göz yummaktadır.

Orman Dairesi’nin verdiği izin ile bölgenin muhtarı tarafından, polis eşliğinde bölgedeki üç okaliptüs ağacının kesilmesi sonucu bölge halkı olaya tepki gösterip çevre katliamını sosyal medyaya taşımıştır. Yakından takip ettiğimiz olaya, konuyla ilgili kendilerinden görüş aldığımız Yeşil Barış Hareketi (YBH) de tepkisini belirtmiştir. Mağusa Belediyesi ve Çevre Dairesi ile görüşmeler yapan YBH, bahsi geçen Ayluga (Çanakkale) Göleti’ne gelip yerinde incelemeler yaptıktan sonra, edindikleri bilgiler doğrultusunda bölgenin, “Özel Çevre Koruma Bölgesi” olduğunu belirtmişlerdir. YBH ile yaptığımız görüşmede; ilgili alanda gerçekleştirilen kesimden ve verilen imar izninden, ne Mağusa Belediyesi’nin ne Çevre Dairesi’nin haberi olduğu bilgisini edindik.

Bağımsızlık Yolu olarak bu olayın takipçisi olacağımızı ve her türlü ekolojik talana karşı halkımızla birlikte karşı duracağımızı bildiririz.

Bağımsızlık Yolu Mağusa Bölge Örgütü

34 Paylaşımlar