MAMALI: “ANAYASA PAKETİNDE İNSANLARIN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ BİR ADIM İLERİYE TAŞINMAMIŞTIR”

Hukukun Üstünlüğü Hareketi bugün yazılı bir açıklama yaparak, hazırlanan anayasa değişikliklerinin incelendikçe insanı hayretler içerisinde bırakacak birçok düzenleme ile karşılaşılmakta olduğunu kaydetti. Barış Mamalı imzası ile yapılan açıklama şöyle:

 

“Halkı hiçe sayarak hazırlanan anayasa değişiklikleri incelendikçe insanı hayretler içerisinde bırakacak birçok düzenleme ile karşılaşılmaktadır. Halkın istekleri ve ihtiyaçları göz önüne alınmadan hazırlanan bu anayasa paketinde insanların hak ve özgürlükleri ile yaşam kaliteleri bir adım öteye taşınmamıştır. Ne gariptir ki, bu değişiklikler içerisinde çalışma hayatı ve çalışan insanların ekonomik gelişimine yönelik de tek bir kelime geçmemektedir.

Her dönem yaşanan meclisteki milletvekili transferleri toplumda büyük rahatsızlık yaratmaya devam etmektedir. Siyasete ve siyasetçiye olan güveni sıfırlayan vekil transferlerini önleme noktasında partiler bugüne değin kıllarını kıpırdatmamışlardır.

Anayasa değişiklikleri içerisinde yapılması beklenen en büyük yeniliklerden başında milletvekili transferlerini engellemek olması gerekirken bu konuda hiçbirşeyin yapılmadığını görmekteyiz.

Toplum, siyasetteki ahlaki değerlerin artırılması noktasında bu konuya önlem alınmasını beklerken Anayasa’nın 70. Maddesinin sonuna eklenen yeni bir fıkra ile deyim yerindeyse “milletvekili transferine” zımnen onay verilmektedir.

Mevcut uygulamada bir milletvekili bir başka partiye transfer olduğunda aldığı devlet katkısı da transfer olduğu yeni partisine aktarılmaktaydı. Bu maddi katkının kaybı siyasi partileri transferlerden ötürü rahatsız etmekteydi. Yapılan anayasa değişiklik çalışmasına baktığımızda ise partilerin sadece bu transferden ötürü kaybedilen paranın derdinde olduklarını görürüz.

Değişiklik adı altında 70. Maddeye eklenen son fıkraya bakıldığında “Bir milletvekilinin bir başka partiye transfer olması halinde devlet katkısını yine eski partisinin alacağı” anlamı çok net olarak çıkmaktadır. Meclisteki partiler transfer olayını engellemek yerine sadece transfer bedelinin peşine düşmüşlerdir.

Servet beyanlarını halktan gizleme yolunu seçen milletvekillerinin şimdi de kendi transferlerine zımnen onay verecek yeni bir anayasal zemin yaratmaya çalıştıklarını görmekteyiz.”

Ahlak değerlerini yerle bir eden vekil transferini önlemek istemeyenler milletvekili transferindeki bonservis bedelini kapabilmenin yolunu düşünmüşlerdir.

Bu değişiklik “Milletvekili nere gidecekse gitsin zaten parasını devletten yine ben alacağım için sorun değil” anlayışını yansıtmaktadır.

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ HAREKETİ
(a). Av. Barış Mamalı – Başkan

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply